İthalatın önünü kapatmak değil, ihracatın önünü açmak lazım…

Dün tatil olması sebebiyle, bugün haftaya kaldığımız yerden başlıyoruz.

Pazartesi günü öğleden sonra Borsa İstanbul’da sert satışların olduğunu gördük. Birçok kişi telefon ve mesaj yağmuruna tutunca, sosyal medyada şu açıklamayı yapmak zorunda kaldım:

“Hisse senedi piyasasındaki sert düşüşe rağmen, döviz kurları ve tahvil faizlerinde hareket yok. Demek ki yatırımcılar daha yüksek faizli tahviller için hisse satıp bekleyişe geçtiler. Kısıtlı para miktarı, biryerden diğerine hareket ederken böyle oluyor. Karmaşık bir durum değil.”

Böyle dedim ya, dün piyasalar tatilken Dolar/TL’de bir yükseliş meydana geldi. Söz konusu yükselişin önemli bir kısmı Euro/Dolar paritesinin düşmesinden kaynaklansa da, sepet kurda mütevazı bir yükselişin de olduğunu fark ettim. Dün akşam, S&P’den not kırılma haberi gelince sebep ortaya çıkmış oldu. Demek ki, döviz kurlarında ısınma ihtimali devam ediyor. Yatırım yapılabilir seviyenin altında olan kedi notu bir kademe daha düşmüş oldu.

“Mücadeleye devam….”

Merkez Bankası’nın bu aralar sürpriz bir faiz artışı daha yapması ihtimalinden bahsedilirken, “pek yakında sadeleşmeye geçeceğiz” açıklaması yüreğime su serpti. Demek ki, Nisan ayında bu adımı atmaya cesaret edemeyen TCMB Mayıs ayında deneyebilir. Yani birden fazla fonlama faizinin kol gezdiği bir dönemde, uluslararası kabul gören “politika faizine” dönüş yapılacak. Bu durumda faizleri tekrar yükseltmeden yumuşak bir geçiş yapılabilir.

İhracatın rekor kırması da önemli bir gelişme. İthalat ise ihracattan daha hızlı artmaya devam ediyor. Dış ticaret açığını kapatmak için ithalatı yavaşlatmaya çalışmaktan çok, ihracatı yüksek katma değerli ürünlerle artırmanın fayda sağlayacağı iyice anlaşılmış durumda. “İthalatı engellemesek daha beter olacaktı” edebiyatının bir fayda sağlamadığını daha önceki yazılarımda paylaşmıştım.

Bugüne kadar var gücüyle çalışan ihracatçıları tebrik ediyor, marka-tasarım-inovasyon-arge-teknoloji adına verdikleri mücadeleye daha fazla destek sağlanması konusundaki ısrarlı hatırlatmamı tekrar yapıyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara