İyi şeyler söyleyeyim diyorum ama…

Biliyorum, ekonomistlerin ve uzmanların bulutsuz havada bulut gören yaklaşımlarına kızıyorsunuz. Bugün de, zaten derdimiz boyumuzu aşmış iken “malumun ilamı” şeklindeki yorumlara içerliyorsunuz.

İnanın meslektaşlarımın bir kısmı elinden geleni yaparak olumlu birkaç haber yakalamaya çalışıyor. Hayalperest olmadan, gerçekçi bir şekilde yorum yapmaya çalışan bir avuç kişi kaldık zaten. Aşırı kötümser olmak için hem sebebimiz yok, hem de gerek yok. İşler yeterince zor zaten.

Haftayı iyi haberlerle başlamak istiyordum ama, maalesef küresel ekonomiyle alakalı olarak peş peşe moral bozucu açıklamalar geldi geçen hafta.

Mesela Almanya’nın önde gelen araştırma merkezlerinden Kiel Ekonomi Enstitüsü, önümüzdeki 9 ayda Alman Ekonomisinin 390 Milyar Euro kaybedeceğini söylerken, 2020’de % 7 civarında küçüleceğini açıkladı. En çok ihracat ve aynı zamanda ithalat yaptığımız Almanya’nın ikinci çeyrekte % 12 civarında küçüleceğini belirten Enstitü, çok şükür ki gelecek yıl % 6’nın üzerinde bir büyüme bekliyor.

İngiltere Merkez Bankası ise beklendiği gibi politika faizini değiştirmedi ve % 0.10’da tuttu. Hem Fed hem de BOE şu an için “negatif faiz” için gerekli şartların oluşmadığını düşünüyorlar. Ben de katılıyorum. Bu arada BOE varlık alım hedefini 100 milyar sterlin artırarak 745 milyar sterline yükseltti. Ancak piyasalar geçen hafta fazla tepki vermedi bu karara.

“Herkes kötü konuşursa, netice iyi çıkmaz…”

Atlantiğin diğer tarafına geçelim: ABD’de işsizlik maaşına başvuranların sayısı 13 Haziran’da haftalık 1.5 milyon kişiye gerilemiş. Olumlu ama, beklenti 1.29 milyondu. Yine de başvurular gerilemeye devam ediyor. Pandemi öncesi başvuruların 200 bin civarında, 50 yılın en düşük seviyelerinde seyrediyordu. Bunu da hatırlatmam gerekiyor.
2050 yılında dünyanın en büyük 4. Ekonomisi olmaya aday Endonezya’da benzer şekilde önlemler alınıyor. Endonezya Merkez Bankası, üç aydan beri ilk kez politika faizini ve 2020 büyüme görünümünü de düşürdü. Detay vereyim: İlk tahmin % 0.9 idi, şimdi ise % – 1.9 oldu. Merkez bankası böyle diyor ama negatif büyümeyi Endonezya Hükümeti daha kabullenmedi. Resmi beklenti hala % 0 ile % 1 arasında.
Haftaya başlarken, Avrupa-Amerika-Asya üçlüsündeki durum bu şekilde gözüküyor. Ben yine de ikinci dalga yaşanmazsa toparlanmanın çabuk olacağı yönündeki görüşümü saklı tutuyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara