Kafaların karışması normal…

Şimdi size piyasalarda olan biten hakkında özet bir bilgi vereceğim.

ABD’de isşizlik maaşı başvuruları beklenenden kötü geldi ancak “PMI” adı verilen satın almacıların endeksi beklenenden iyi geldi. Türkiye’de döviz kurları yükseldi. Diğer yandan yabancıların bir ay önce sattıkları hisse senetlerini geçen geri aldıkları gözüküyor. Aklınız karıştı değil mi?

Bu çok normal, bir çok ülkede bir önceki yüzyılda temel veri olarak nitelendirdiğimiz bir çok parametre birbirinden farklı sinyaller veriyor. Ayrıca bir hafta iyi giden bir parametre bir hafta sonra kötü gidebiliyor. İşsizlik rakamlarından enflasyona, inşaat istatistiklerinden menkul kıymet piyasalarına kadar her yerde yatırımcının aklını karıştıran dalgalanmalar oluyor. En son Fed kararından önce ve sonra piyasaların aldığı hali gördük. Son 36 saat yaşanan gerginlik bir kenara bırakılırsa, piyasaların bir haftaki önceki haline geri döndüğünü görüyoruz. Demek ki tepkiler abartılı, rakamlar kafa karıştırıcı, önümüzdeki yol ise sisli. Ancak sislerin arasından güneş gözükmüyor değil.

Ancak sabah itibarıyla Trump’ın Çin’e 50 Milyar Dolar ek gümrük vergisi koyması ortalığı karıştırdı. Bu konuya pazartesi günü daha etraflıca değineceğim.

“Herkes koşarken sen de koş ama…..”

Dün uzakdoğu menşeli bir yatırım grubunun toplantısına katıldım ve bir konuşma yaptım. Grubun başkan yardımcısı, Türkiye’de işlerin çok zor olduğunu ama sebebini bilmediği şekilde ülkemize büyük bir sevgiyle bağlı olduğunu anlattı. Ben de kendisine Türkiye’de 100 yıldan uzun süredir varolan yabancı firmalar olduğunu, ne gibi tecrübeler yaşadığını ve bir çok zorluğa rağmen kalmakta ısrar ettikleri, nihayetinde hissedarlarına mutlu bir tablo sunabildiklerini anlattım.

Buradan bir kere anladım ki Avrupalılar bizi daha iyi tanıyor. İhracat yaparken, yatırım yaparken hatta ithalat yaparken Avrupalılarla birbirimizi daha rahat anlıyoruz.

Ancak Avrupa’ya gerektiği kadar yine ihracat yapamıyoruz. Avrupa’nın 1,5 trilyon dolarlık bir ithalat hacmi var Türkiye sadece 70-75 milyar dolar civarında ihracat yapabiliyor. Demek yapılacak çok iş var.

Benim bildiğim ve önemsediğim bir strateji var, o da şu: “Eski Müşterini hep memnun edeceksin”. Çünkü eski müşterinin memnuniyetini artıran cirosunu da artırır. Elbette yeni müşterinin peşinde koşacağız ama “eski müşteri nasıl olsa elimizde” dersek büyük hata yapmış oluruz.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara