Kamuyu küçültmeden enflasyon ve faiz çözülemez…

Piyasalar dalgalanmaya devam ediyor. New York Borsasına paralel olarak diğer borsaların da sert düşüşler sonunda toparlandığını görüyoruz. Ancak zemin hala kaygan.

Hafta başından beri gerçekleşen işlemler, “varlık balonu” riskini azaltacak seviyedeydi. Yani, bilgisayarlar satışa başladığında, onların peşi sıra satış yapanların sayesinde hisse senedi ve emtia piyasalarındaki köpük biraz alınmış oldu.

Kripto paralar için de aynı durum geçerli. Çok ciddi satışlar yedikten sonra, toparlandıklarını görüyoruz. Ancak, her zaman söylediğim gibi, kripto paraları tüketimin değil yatırımın konusu haline getirenlerin canı yanmaya devam edecek. Çünkü insanın karşısında duyguları olmayan ve önceki dönemlerin verilerine bakarak işlem yapan makineler var. Eğer bitcoin bir para, diğer adıyla bir değiş tokuş aracıysa, bir emtia gibi yükselmesini kendine göre yorumlayan bilgisayarların satış yapmış olabilmeleri ihtimalini dikkate alalım.

“Vergi vergiyi öldürür…”

Diğer taraftan, ABD’nin arzı artırmasıyla Petrol Fiyatlarının tekrar 65 Dolar seviyelerine gerilediğini görüyoruz. Bu durum Türkiye’nin lehine elbette. Petrol fiyatları düştüğü halde, Türkiye’de akaryakıt fiyatlarının artma sebebi ise sürekli yükselen vergiler. Geçenlerde Maliye Bakanı, her yıl vergilerde enflasyon nispetinde artış yaptıklarını açıklamıştı. Türkiye’nin ithalat faturası Petrol Fiyatlarının düşük seyretmesi sebebiyle artmıyor desek bile, vergilerin enflasyon ve gelirler üzerinde olumsuz etkisi var.

Enflasyon demişken: Faizlerin düşmesi için önce enflasyonun düşmesi gerekiyor. Bu da tek başına Merkez Bankası’nın sorumluluğunda değil. Olmamalı da. Ekonomi ve Maliye Bakanlıklarının uygulamaları enflasyon ve hayat pahalılığını yükseltiyor aslında. Bir de Tarım Bakanlığını eklememiz gerekiyor. Bundan başka kamunun harcama disiplini içine girmesi gerekiyor.

Harcama disiplini şu değil: “Daha fazla vergi tahsilatı yapalım.” Harcama disiplini kısaca kamu bütçesinin daraltılmasıdır. Bunu yapmadığımız sürece, faiz ve enflasyon yüksek kalacak. Bu bahsettiğim gerçek döviz kurları hareketinden çok daha önemli.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara