Kasap et derdinde koyun can derdinde demeyin sakın…

Anlıyorum ki, Hükümet dört aşamada uygulayacağı planla “normale dönüş” hazırlıklarına başladı. Mayıs-Haziran hazırlık dönemi olacak, Ramazan bitene kadar tüm hazırlıklar tamamlanacak. Sonra ulaşım ve turizmde kontrollü şekilde tedbirler gevşetilecek. Eylül Ayında üçüncü aşamaya geçilecek ve eğitim tekrar başlayacak. Gelecek yılın başında ise tamamıyla normal hayata geri dönülecek.

Bazıları hemen soracak tabii: “Ligler ne olacak”. TFF’nin Liglerde kalan maçları oynatma arzusunda olduğunu biliyorum. Bu sebeple hemen konuya girerek fikrimi söyleyeyim.

Koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen Süper Lig’in tamamlanması için en iyi seçeneğin, kalan maçların sağlık kontrolleri yapılmış, sosyal mesafe kurallarına uyumlu spor alanlarında oynanması diye düşünüyorum. Sanıyorum TFF’de ağırlık kazanan fikir de bu: Seçilmiş şehirler ve statlarda kalan maçların oynatılıp liglerin bitirilmesi. Gerçi Bilim Kurulu bazı uyarılarda bulunmuş. Dikkate alınacağını umuyorum.

Aslında diğer seçenekler pek bize uygun değil. Mesela, Ligleri bu haliyle tescil etmek mümkün değil, çünkü Türkiye futbol ailesi henüz bu derece bir olgunluk ve terbiyeye ulaşmadı. Galiba, liglerin hiç oynanmamış gibi değerlendirilmesi bir önceki seçeneğe göre daha uygun olabilirdi. Ancak Türkiye Futbol Federasyonu’nun 1923’ten bu yana süregelen tarihinde yarım kalan bir lig veya maç yok. Adet bu değil özetle.

Dolayısıyla Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda turnuva tadında tamamlanacak bir ligin şu anki en uygun seçenek olduğunu görebiliyoruz. Bana öyle geliyor ki, yaz aylarında herkesin moralini yerine getirecek, heyecanlı bir etkinlik planlanıyor.

“TFF Yönetim Kurulu kararı versin ve icraate karışmasın..”

Kurallar ve maç trafiği adaletli şekilde belirlenirse bu yıl lig insanların aklında soru işareti kalmayacak şekilde tamamlanabilir. Ancak bunun için Federasyon’daki profesyonellere görev düşüyor. Türkiye Futbol Federasyonu’nda çok tecrübeli, UEFA’daki turnuvaların bile altyapısını oluşturan kaliteli bir ekip var. Oradaki eski çalışma arkadaşlarım yeni bir turnuva statüsünü layıkıyla hazırlayabilecek kabiliyete ve liyakata sahip.

TFF Yönetim Kurulu’nun tek bir görevi var: Liglerin nasıl oynanacağına karar vermek ve gerisini profesyonellere bırakmak. Aksi takdirde yönetişim hataları ortaya çıkıyor. Ben bunu geçmişte çok yaşadım.

Aslında ilkesel olarak liglerin yapısına müdahale edilmesine karşıyım. Play Off yönteminin denendiği yıllarda Futbol Federasyonu’nda Genel Sekreteri olarak görev yaptım ve bunun sakıncalarına yakından tanık oldum. Düzgün çalışan bir müsabaka statüsünü daha eğlenceli olsun diye kurcalamak doğru değil. O zaman adalet duygusu kayboluyor. Ancak şu an yaşadığımız durum bir mücbir sebep yaratıyor.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara