Kim bu faiz lobisi ?…

Geçen haftaki TCMB kararı öncesinde sürekli olarak bana söylenen söz şuydu: “Ama yatırımcı faizin yükselmesini istiyor!”

Buna cevap vermeden önce biraz düşündüm: Bankalar faizin yükselmesini istemez, özel sektör de keza aynı şekilde böyle bir kararı desteklemez. Fon yöneticilerine sordum. Onlar da pek meraklı değiller ama bir uyarıda bulunmadan edemediler: “Son 5 yıldır dövizini bozup tahvil aldırttığımız müşteriler çok zarar etti.”

Demek ki, Türkiye’ye para bağlayanların TL aktiflere yatırım yapıp zarar ettikleri bir durum var. Son 5 yılda 1.70’lerden 5.00 seviyesine yürüyen Dolar/TL ‘ye bakınca haksız olmadıkları görülüyor. Hele ki gösterge tahvilin % 5’lerden düşük olduğu zamanlarda yatırım yapmış olanlar varsa, zararın büyüklüğünü tahmin bile edemiyorum.

Eğer bir Faiz Lobisi varsa, bunlar mutlaka son 5 yılda sabit getirili menkul kıymetlerden zarar etmiş olan yatırımcılardır diyebilirim. Çok yüksek faiz için Merkez Bankası üzerinde baskı kurup geçmiş dönem zararlarını telafi etmek istiyor olabilirler.

Buradan hareketle, yeterli faiz seviyesine ulaşınca devlet kağıtlarına bir kere daha girecekler ve piyasaların en sakin anında bunları satacak ve nihayetinde dövize dönüp gitmek isteyeceklerdir diye düşünüyorum.

Peki bunu nereden biliyorum ? Sadece seçmenler değil, yatırımcılarla yapılan anketleri de yakından takip ediyorum. Seçimlerin sonuçlarına dair tüm senaryolarda, istisnasız olarak Türkiye’deki pozisyonları artırmak istemediklerini görüyorum.

Ayrıca, hem Borsa hem döviz hem de faizin aynı anda yükselip, yanı anda gevşemesi piyasada fazla yatırımcı olmadığına dair bir işaret. Ortada dolaşan bir miktar para bir enstrümandan diğerine gidiyor. Alıcı ve satıcının fazla olmadığı piyasalarda bu gelişmeler gayet doğal.

Bu hafta Fed kararı da açıklanacak ama Türkiye’de artık herkes seçimlere odaklanmış durumda.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara