Kimler Bakan olacak ?

Haftaya başlarken, en önemli gündem maddemiz bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreni ve hemen arkasından açıklayacağı bakanlar kurulu listesi olacak. Şu ana kadar birçok isim alternatif listelere girdi ve çıktı.

Bana ulaşan isimler arasında iş dünyasından önemli kişiler var. Türkiye’yi ve Sektörleri gayet iyi tanıyan ve 10 yıldan fazla kanaat liderliği yapmış bu isimleri hepimiz tanıyoruz. Bu isimler bakan olursa, uluslararası finans dünyasında büyük bir heyecan olacağını söylemek fazla iddialı olur, ancak bankacılığı ve reel sektörü bilen kişiler olarak güven sağlayacaklardır.

Diğer taraftan, yeni sistemde “kurullar” bulunuyor ve söz konusu kurulların bakanlardan daha fazla söz sahibi olacağı anlaşılıyor. En azından yayınlanan şemaya bakınca öyle gözüküyor. Dolayısıyla sadece bakanların değil, kurullarda yer alacak kişilerin isimleri de büyük önem taşıyor. Bugünkü yemin töreninden sonra kurulların da açıklanacağına dair bir bilgiye şu ana kadar rastlamadım.

“Uluslararası kabul görebilecek ulusal değerler…”

Dış İşleri Bakanlığına güvenilir ve sakin-kararlı ses tonu olan bir ismin atanacağı anlaşılıyor. Ancak yüzünü doğuya dönmüş ama aklı batıda kalmış Türkiye’nin anlaşılabilir bir görüntü çizmesi gerektiğini bir kere daha hatırlatıyorum. Heyecanlı ve sert değil, kararlı ve tane tane konuşan bir Dış İşleri Bakanına ihtiyaç olduğu kesin.

Kamu tarafında İngiltere’deki gibi bir “Chancellor of the Exchequer” düşünülüyor anlaşılan. Yani hem vergi hem de borçlanma tarafına bakacak tek bir bakan olacak. Mantıklı bir yaklaşım olduğunu söyleyebilirim. Devletin gelir, gider, yatırım ve borçlanma politikalarının tek elden yönetilmesi için önemli bir adım bu. En güçlü Bakan Adayı şu anki Maliye Bakanı olarak gözüküyor.

Dilerseniz, bu akşamki açıklamaya kadar daha fazla senaryo üretmeden bekleyelim. Bu arada, bazılarının “uluslararası tanınmış isimler listede yer alacak” şeklindeki beklentileri karşılanacak gibi gözükmüyor. Elimizde uluslararası piyasaların fazla itiraz etmeyeceği ulusal değerler var diyelim.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara