Konkordato nedir, ne değildir…

Çarşamba günü Altınbaş Üniversitesi Gayrettepe Kampüsünde Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Kayar’ın başkanlığında bir konkordato paneli düzenlendi. Panelde anlatılan konulara bakınca, firmaların iflas koruma ile ilgili atacakları adımların hala muğlak bir tabanda ilerlediğini gördüm. Faklı şehirlerdeki farklı mahkemeler, konkordatonun süreçleriyle alakalı olarak farklı yorumda bulunuyorlarmış. Panele katılan hukuk insanlarının verdikleri örnekler beni hayrete düşürdü diyebilirim.

Bir taraftan Ticaret Bakanı’nın açıklamaları diğer tarafta da basın haberleri konkordato ilan eden şirket sayıları hakkında bazı soru işaretleri doğurmuştu. Panelistler, Sayın Bakanın açıklamalarının doğru olduğunu ifade ederken, konkordato açıklayan firma sayısının abartıldığı kadar çok olmadığını da belirtip, 15 Temmuz’dan sonraki OHAL kararlarıyla durdurulan “iflas erteleme” şimdiki adıyla konkordato işlemleri sebebiyle sayının arttığını ifade ettiler. “Ciddi bir darboğazın içindeyken bile bu kadar az sayıda firma olması sevindiricidir” diyen de vardı.

Öğleden sonra katıldığım bir başka toplantı ise, konkordatoya başvurmamış ama ciddi ödeme güçlüğü çeken firmalarla alakalı önemli bilgiler verdi bana. Şu an için konkordatoya başvurmamış ama çekleri yazılmaya başlanmış firmaların giderek sayısının arttığı anlaşılıyor. Konkordato sürecinin Meclis’e sunulan yeni tasarıya birlikte zorlaşacak olması da, iflas korumaya fırsat bulamadan kapanacak firma sayısının artacağını gösteriyor. Bu konuda gerçekçi olmak gerekirse, mevcut yasayla bile çözülemeyen durumlar varken, yeni maddelerin eklenmesiyle işler iyice çıkmaza girecek gibi gözüküyor.

“Düzeltirken aman bozmayalım…”

Bu arada katılımcıların bazıları “keşke son çıkan yasadaki bazı aksaklıklar yeni tasarıda giderilseydi” dediler. Örneğin, şu an konkordato başvurusu için geçici iflas koruma almış olan ve sonra kararı kesinleştiren bir firmanın taşınmazlarını elden çıkarması ancak mahkeme kararıya olabiliyor. Peki konkordato ilan etmiş olan bir firma gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteriyorsa ne olacak ? Elindeki gayrimenkulleri satacak ki borçlarını sırayla ödesin ama, kanun maddeleri bu duruma yardımcı olamıyor.

Bir başka garabet de şu: İstanbul Mahkemeleri konkordato kesinleşmeden önce verilen geçici sürede şirketlerin elinde bulnan aktiflere değerleme yapılmasını isterken, Ankara Mahkemeleri konkordato kesinleşince yapılmasını istiyor. Aslına bakılırsa İstanbul Mahkemeleri doğru bir yaklaşımda bulunuyor ama yaklaşımların şehirden şehire değişmesi bir gariplik olarak karşımıza çıkıyor.

Panele katılan uzmanlar, yakında finansal yapılandırma konusunda da bir yasanın çıkacağını söylediler. Yeniden yapılandırma ile ilgili yönetmelikten haberim vardı ama bir yasa çalışması olduğunu bilmiyordum. Bunu Dekanımız İsmail Kayar Hoca’dan takip edeceğim sizler için.

Altınbaş Üniversitesi’nin her çarşamba düzenlediği Gayrettepe Kampüsünde düzenlediği halka açık panellerin toplumu aydınlatmak için önemli bir görev yaptığını düşünüyorum. Ayın ilk çarşambası Sanat ve Tasarım, ikinci çarşambası hukuk, üçüncü çarşambası siyaset ve diplomasi ve sonuncu çarşambası ise ekonomi paneli var.

Mahfi Eğilmez ve Işın Çelebi Hocalar ile bendeniz sizler için her ayın 4. çarşambası ekonomi sohbeti yapıyoruz. Meraklı olan herkes kapımız açık.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara