Kredi notunun artması için ne lazım ?..

Toparlanma sinyalleri biraz da “acı veren” şekilde yavaş yavaş ortaya çıkarken, Türkiye’nin kredi notunda bir yükselme olacağı beklentisi haklı olarak artmaya başladı.

Özellikle son zamanlarda Türkiye’nin kredi notu görünümü ile alakalı olumlu adımlar atan Fitch‘in Gelişmekte olan Ülkeler Direktörü Ed Parker’ın geçenlerde yaptığı bazı açıklamaları dinledim. BloomberHT’den Ceren Dilekçi’nin yaptığı başarılı söyleşinin notlarına bir göz atalım ve yorum yapalım.

Parker kamu borcunun düşük olması, özel sektörün canlılığı ve yüksek büyüme potansiyelinin Türkiye’nin güçlü yanları olduğunu söyledi. Ancak göreceli olarak yüksek ve oynak enflasyonun, makro ekonomik dengesizliklerin ve iç-dış politik dalgalanmaların da zayıf taraflarımız olduğunun altını çizdi. Buraya kadar bildiğimizden farklı bir görüş yok.

Ancak 2020 ile ilgili YEP hedeflerinin dışında açıklamalarda bulundu. Türkiye için % 3 civarında büyüme beklediğini, enflasyonun da 2020 yılını % 12 seviyesinde öngördüklerinin altını çizdi. Bu söylemi benim daha önceki yazılarımda sürekli altını çizdiğin “inandırıcılık” meselesinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Türkiye’nin 2019 da göstereceği performans hakkında yıl başında yapılan olumsuz yorumların Ekim ayında revize edilmesine rağmen, hala bir algı sorunu yaşadığımız aşikar.

Parker yine de hakkımızı teslim etti ve Türkiye Ekonomisinde son 18 ayda büyük bir iyileşme olduğunu, ekonominin yeniden dengelendiğini, enflasyonun tek haneye indiğini, cari dengenin fazla verdiğini, ekonominin tekrar büyümeye geçtiğini söyledi. Ancak şu uyarıda da bulundu: “Yine de YEP hedeflerine hiçbir zaman yaklaşılamadı.” Demek ki 2020’de en önemli sınav YEP hedeflerini tutturmak olacak. Başka bir sınav daha var. Onu da dünkü yazımda belirtmiştim. Fitch yetkisini aynı konunun altını çizmiş.

“Merkez Bankasına bir uyarı var…”

Parker, “Merkez Bankası’nın faiz indirimi için alanı vardı. Ancak bundan sonra agresif indirimler olursa TL yeniden zayıflayabilir. Merkez Bankası makro ekonomik dengeye zarar vermemek için dikkatli indirimler yapmalı” diye uyardı.

Özetle, Fitch’ten bir not artırımı beklerken söz konusu notu veren karar alıcılara bilgi sunan bir görevlinin bu uyarılarını dikkate almak gerekiyor. Dünkü raporda belirttiğim gibi, siyaset cephesinden Merkez Bankası’na agresif faiz indirimleri için baskı gelirse, Başkan ve Yönetimin çok akılcı adımlar atması gerekecek. Ayrıca, YEP hedeflerinden uzaklaştıkça uluslararası kuruluşların eleştiri odağı olacağımız da ortada.

Bu sebeple ekonomik hedefler ve ekonomik konulardaki söylemlerin ayakları yere basıyor olmalı. Bu konuda sadece yetkililerin değil, bizim gibi uzmanların da soğukkanlı ve akılcı olması gerekiyor. Doğruyu eğri, eğriyi doğru göstermeden, yol gösterici şekilde eleştiri yapmak en doğrusu. Taraflar birbirine bağırınca doğru sözü duymak zorlaşıyor.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara