Kur yükselişi aynı zamanda küresel olarak fakirleşmek demek..

Döviz Kurlarındaki gevşemenin geride bıraktığımız 5 yılda birçok kez test edilmiş bir tecrübe olduğunu hatırlatarak sözlerime başlamak istiyorum.

2013 yılından bügüne kadar bazen hızla yükselen bazen de dar bir bantta aylarca seyre devam eden döviz kurları, esasında TL’ye karşı her zaman değer kazandı. Şunu bir hatırlayalım: Tam 5 yıl önce Dolar/L 1.80 seviyesinde idi. Dün neredeyse 4.40’a kadar yaklaştı. Bu ne anlama geliyor ?

Kestirmeden söyleyeyim, son 5 yılda Türk Lirasının % 140 değer kaybettiği anlamına geliyor. Başka bir deyişle gelişmiş ülkelerin paralarına göre, Türk Vatandaşları % 150-200 civarında fakirleşmiş oluyor. Geride bıraktığımız 5 yılda sade bir vatandaşın gelirini % 240 artırmadığı ortada. 2013 yılından beri çeşitli mesleklerde maaş/ücret arışı % 40 ile % 70 arasında değişmiş. Elbette terfi edenlerin durumunu saymıyorum.

Acaba iş dünyasında gelirlerini TL’nin değer kaybı olan % 140 oranında artıran var mıdır? Olabilir de olmayabilir de. Sonuçta iş insanı risk alır daha yüksek getiri için. Ancak ne Türkiye’de ne de dünyanın herhangi bir yerinde şirketlerin gelirleri bu kadar artmaz. Ancak hisse senetleri borsada böyle değer kazanabilir. Kümülatif enflasyonun 5 yılda % 50’den biraz fazla olduğunu da görmekteyiz. Demek ki firmalar bir yandan maliyet baskısı yaşarken, talep kırılganlığı sebebiyle fiyatlarını da kolaylıkla artıramamışlar. Bu şartlarda yabancı sermaye çekmek çok zor. Yabancı sermaye gelmezse de kurları istikrara kavuşturmak çok zor.

Gelinen noktada üretmek için hammadde- ara malı ve yatırım malı ithalatı yapmak zorunda olan Türkiye’nin kur yükselişleri ile hırpalanmaya devam ettiği gözüküyor. Bu durumu faiz artışlarıyla dengelemek mümkün değil. Bu sebeple kurların sakinleşmesini gelecekteki yükselişler öncesindeki dinlenme olarak yorumluyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara