Kur yükselişi değil Doların Yükselişi…

Salı akşamı Dolar yükselince, “döviz yükseliyor” diye heyecan yapanlar oldu. Halbuki döviz değil Dolar yükseldi. Ne demek istiyorum anlatayım.

Salı akşamı geç saatlerde başlayan Döviz Kurlarındaki yükselişin sebeplerini ABD’deki HALKBANK davasına bağlamak isteyenler vardı ama, esasında Euro/Dolar paritesindeki sert düşüş bunda etkili oldu. Açıkçası, kur sepetinde hiç bir hareket yokken, Doların yükselmesini sürekli komplo teorilerine bağlayanları gördüğüm zaman üzülüyorum.

Piyasa uzmanlarının yorum yapmadan önce mutlaka birden fazla detaya bakmaları gerekirken, siyasi görüşleri veya kırgınlıkları sebebiyle körleşmeleri ilk defa rastladığımız bir durum değil. Ancak, kopartılmaya çalışılan fırtınanın yatırımcılara zarar vermemesi adına Salı gecesi sosyal medyada bir paylaşım yapmak zorunda kaldım:

“Değerli Dostlar.. Eğer #dolar TL’ye karşı yükselmiş ama #kursepeti fazla hareketlenmemişse, yükselişin sebebi Euro/Dolar paritesidir. Heyecan yapmayalım…”

Kısa ve net olarak anlaşılsın diye yazdığım bu twit mesajına 1-2 muhalif cevap haricinde olumsuz bir görüş yazan olmadı. Mesela “Sterlin/TL de yükseliyor ama” diye itiraz eden bir takipçime, “çünkü Sterlin/Dolar da yükseliyor” diye cevap verdim. Yani küresel piyasalarda Dolar Euroya karşı, Sterlin de Dolara karşı yükseldiği için TL he iki para birimine karşı değer kaybetti. Bunun üzerine fazla üsteleyen olmadı. Sosyal Medyadaki paylaşımdan sonra, en azından beni takip edenleri sakinleştirmiş oldum.

“Bizi panikletecek bir gelişme olmadan Dolar/TL sert yükseliş yapmaz..”

Elbette şunu da unutanlar var: Geçen haftalarda neredeyse ABD ve Türkiye arasındaki ilişkiler kopma noktasına kadar gelmişken Dolar/TL’nin gördüğü maksimum seviye 5.93 olmuştu. Sonra da hızla geriledi. Demek ki, yüksek fiyatlarla oldukça yüksek meblağlarla döviz almış olanların Dolar/TL’deki satış baskısı devam ediyor. Buradan hareketle söyleyebileceğimiz tek gerçek, büyük bir panik yaşanmadan dövizde ciddi bir hareket beklenmemesi gerektiğidir.

Elbette bu durum döviz yatırımcısını üzüyor ama, kurların enflasyon üzerindeki geçişkenliği hala devam ettiği için fiyatların yükselmesini engelliyor. Türkiye neredeyse 1950’lerden beri döviz cinsinden maliyetlerle yaşadığı için, kur yükselişleri ekonomiye yıkıcı etkiler yaptıyor. Ancak döviz kurlarının sürekli gerilemesi de Türkiye’ye yaramıyor. Bu sefer borçlanma ve tüketim iştahı artıyor, ülke ekonomisi devalüasyon-enflasyon döngüsünden çıkamıyor.

Tüm bu sebeplerden dolayı döviz kurlarının ne hızlı yükselmesi ne de hızlı düşmesinin Türkiye Ekonomisine fayda vermediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Kurların istikrarını sağlamak ancak ve ancak dış bağımlılığı azaltmakla olabilir. Bunu sağlamak için vatandaşları ithal mallarını satın almaktan mahrum etmek veya caydırmak değil, yeri üreticilerin kabul edilebilir kalite ve standartta üretecekleri ortamı yaratmak gerekiyor.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara