Madde Madde Reçete….

Dün haber ajansları ekonomi konusunda beni soru yağmuruna tuttular. Hala kamuoyunda dolar/Tl, faiz, enflasyon ve cari açıkla ilgili reçetenin ekonomik paketlerden geçtiğini düşünenler olduğunu görüyorum.

Aslında herkes yeni kabineyi bekliyor. Ak Parti’nin cuma günü MYK ve MKYK toplantılarının şu an akıllarda soru işareti yaratan bazı konulara cevap olacağını tahmin edebiliyorum. Dün beni arayanların çoğu “bundan sonra ne yapmak lazım ?” diye sordu. Ben de 4 maddede yapılması gerekenleri özetledim:

  1. Kesinlikle OHAL acilen kalkmalı: Yabancı yatırımcılar kanun yapıcı parlamento haricinde bir organın yasama işlevi görmesinden dolayı rahatsızlar. Ayrıca bakanlıkların da uluslararası anlaşmaları hiçe sayan tebliğ ve yönetmeliklerinden rahatsız olduklarını ifade ediyorlar. “Hukukun Üstünlüğü” oldukça önemli bir kriter. Terörle mücadele için icraatin esnek davranma ihtiyacını anlıyorlar ancak,KHK ile kalıcı işlere karar verilmesinin yanlış olduğunu ifade ediyorlar.
  2. Ekonomi Yönetimin bağımsızlığı tesis edilmeli: Para ve Sermaye, Mal ve Hizmet piyasalarını regüle eden kurumlar ve mevzuat haricinde siyasetin ekonomiye müdahalesi algıyı bozuyor. Söylemleri yumuşatmak ve kabul edilebilir standartlara çekmek gerekiyor.
  3. Dış Politikada İstikrar: AB çıpasını tamamen terk edip, Rusya ve Çin’e yönelip İran ile yakınlaşmak, ABD ile sürtüşmek piyasalara zarar verdi. Tüm bu ülkeler ve bölgeler ilişkileri dengeli şekilde bir kere daha ele almak gerekiyor. Ancak bu şekilde yabancı sermayenin Türkiye’ye istikrarlı şekilde akmasını sağlayabiliriz.
  4. Ekonomide yeni çıpalar gerekiyor: Mali Disiplinden sapmadığımızı göstermek adına çok ciddi vergi topluyoruz. Vergi Gelirlerinin Milli Gelire oranı OECD verilerine göre ABD’den yukarıda. Vergi tabana yayılmamış olduğu için, yanı tabandan daha fazla vergi toplayan bir yaklaşım var. Bunun mutlaka rasyonel bir şekilde ele alınması gerekiyor.

Elbette bu maddelere daha birçok madde eklenebilir. Ancak, ekonomik durumu düzlüğe çıkaracak olan, ekonomik paketlerden çok yukarıda bahsettiğim adımların atılması olmalı. Önümüzde yerel seçimler olduğu için bu konuda büyük bir beklenti içinde olmadığımı söylemeliyim.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara