Merkez Bankası dikkatli davrandı..

 

 
Yıllarca düşünsem böyle bir başlık atacağım aklıma gelmezdi. TCMB faiz kararı herkesin beklentisinin aksine mütevazı oldu. Peki Merkez Bankası ne mesaj verdi ?
 
Her şeyden önce “bana herhangi bir kararı empoze etmeyin ben bildiğimi yaparım” dedi. Uluslararası kurumlar gibi biz de henüz ne bildiğini tam anlayamadık ama sabırla bekliyoruz.
 
İkinci mesajı “döviz kurlarını bu aşamada zıplatacak bir hareket yapmam” oldu sanırım. Hepimiz depremden sonra rezervlerde tekrar bir azalma olduğunu biliyoruz. Merkez Bankası Yönetiminin büyük ihtimalle 14 Mayıs’ta ya da en geç 18 Haziran’da olacak seçime kadar döviz kurlarını kontrol etmenin zorluğunu anlamış olduğunu görüyoruz. Taşıma suyla değirmen dönmez demişler.
 
“Faiz indirimlerinin Devamı Gelebilir..”
 
Peki bundan sonra ne olabilir ? Bazı uzmanlar “Merkez Bankası bundan sonra faiz indirmez” diyor ama ben aynı fikirde değilim. Büyük ihtimalle dövizi kontrol ederken, gelecek ay da 100 baz puanlık bir indirim yapabilir. Bu indirimler 2013 yılının Mayıs Ayında yan, seçimlerden 10 yıl önce ulaşılan % 6.5 ‘luk politika faizi seviyesine kadar devam edebilir. Şimdi bir bakalım:
 
Eğer seçim 14 Mayıs’ta olursa bu hedefe ulaşmak için TCMB’nin iki defa faiz indirim hakkı olacak. Dolayısıyla 2 tane 100 baz puanlık indirim ihtimali var. Diğer taraftan seçim 18 Haziran’da olursa bu hedefe üç adımda da ulaşabilir. 
 
“Faiz indiriminin kime faydası var ?” diye sorarsanız hemen cevap vereyim: Kredi kartı sahiplerine ve bankalara. Bankalar ucuz fonlanma imkanına kavuşurken, kredi kartı harcamalarının maliyeti de düşüyor. Vatandaşın eline para vermeden talebini güçlü tutma metodu da diyebiliriz. 
 

Sonuç olarak, Merkez Bankası kimsenin tam olarak gerekçesine vakıf olmadığı faiz politikasına devam ediyor. Ancak bu seferki indirimin deprem gibi bazı haklı gerekçeleri vardı diyebilirim.

 

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara