Merkez Bankası İdare Etti, İyi De Etti..

Merkez Bankası İdare Etti, İyi De Etti..

Merkez Bankası’nın kararına içerleyenler olabilir. Ben onlar gibi düşünmüyorum. Her şeyden önce “önden yüklemeli faiz artışı” talep edenlerin gerçeklerden bihaber olmadıklarını söylemeliyim. Çok yüksek faiz artışı talep edenler büyük ihtimalle kredi maliyetlerinden haberdar değiller. Eğer haberdarlar ise akıllarında başka şeyler var.

Her şeyden önce seçim bitti, seçilmiş olanları yanlış yönlendirmek doğru olmaz. Meslektaşlarımızın ezberlenmiş reçeteleri her durumda tekrar etmeleri de doğru bir yaklaşım değil.

Açıklama metninde önemli cümle “parasal sıkılaştırmanın” başlaması idi. Ancak, metnin geri kalanı malumun ilanı gibi. Bayrama girmeden Merkez Bankası durumu idare etti, ama iyi de etti. Hafta başında şöyle yazmıştım:

“Bazıları Merkez Bankasının faizleri % 24 seviyesine çekeceğini söylüyor. Bu seviyeyi nasıl tespit ettiklerini tam bilemiyorum ancak şu anki seviyenin neredeyse 3 katına yakın bir faiz artışının imkan dahilinde olduğunu düşünmüyorum.

Diğer taraftan Merkez Bankası’nın faizleri doğrudan % 20 seviyesine çıkaracağını söyleyenler de var. Ancak bu da 1000 baz puandan daha fazla bir artış anlamına geliyor ki, ihtimal vermiyorum. Dolayısıyla % 13.5 ile %18 arasında bir politika faizi açıklanır, kimse daha fazlasına cesaret edemez, cesaret de veremez..”

Mansur Ark’ın şarkısı geldi aklıma: “Sana demedim mi ?..”

Herkese iyi bayramlar dilerken, bayramdan sonra görüşmek üzere diyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara