Merkez Bankası kararları Ayşe Teyze’nin kısmeti oldu

Bugün Merkez Bankası faizleri tekrar indirecek. Ancak ben meseleyi başka bir yere bağlayacağım.

Yaz sezonu geldiği için ara verdiğimiz Instagram canlı yayınlarının hemen hemen tamamında bize Altın ile ilgili soru geldi. Dan Levent hem ons hem de gram/TL olarak bu sorulara kısa-orta-uzun vade uyarılarla cevap verdi.

Geriye dönüp bakıldığında son 5 yılda 90 TL’lerden 400 TL’lere yaklaşan Gram Altın’ın Ayşe Teyzeyi haklı çıkardığı gözüküyor. Ancak arada kabus dolu anlar da yaşandı elbette. Mesela 2018 yılı Eylülünde 250 TL’ye çıkıp, Kasım’a kadar 200 TL’ye gerileyince zarar eden çok oldu. Çünkü bizde adet, yükselirken alıp düşerken satmak. Fakat sabredenler bugünkü seviyelere bakılırsa güzel bir kar elde etti.

Şimdi Ons Altına bir göz atalım: Geriye dönüp baktığımızda önce 2011 sonra da 2012’de iki defa 1800 dolar seviyesini deneyip geri dönen Ons Altın’ın bu yolculuğa 2000 yılında 300 Doların altındayken başladığını hatırlatmalıyım. Tam olarak 12 yıllık bu uzun ve karlı yürüyüşten sonra bazı uluslararası finans kuruluşlarının iddialı raporlarına rağmen 2015’e kadar 1000 Dolar seviyesine kadar gerileyen Altın, 3 yıl boyunca yatırımcısına “benden ümidi kes” dercesine 1200 dolarlar seviyesinden bir adım ileri gidemedi.

Ancak, 2018 yılının yaz aylarından beri sürekli yükselişte. Pandemi’nin açıklanmasından önce bir ara yükseliş trendini bozuyormuş gibi olurken, salgının küresel boyutta ilerlediği duyurulmasından hemen sonra tekrar yükseliş kanalının içine girdi. Arada yaşanan ufak tefek realizasyonlara rağmen gücünü korudu ve sabah itibarıyla 1760 Doların üzerinde işlem görüyor.

“Bundan sonra ne olacak?”

Dan Levent’in canlı yayınlarımızda “tehlike” olarak belirttiği 1660 Dolar seviyesini aşağıya doğru kırma ihtimalinden uzaklaşmış olan Altın’ın bundan sonra yükseliş hareketine devam edeceğini söylemek mantıklı gözüküyor. Teknik analizi ustalara bırakıp, temel sebeplerini şöyle sıralayalım:

  • Altın uzun bir zaman suskun kaldıktan sonra Merkez Bankalarının genişleme süreçlerinden ve rekor düşük faizlerden destek buluyor,
  • Gelişmiş Ülkelerin ciddi borç ve büyüme sorunları varken güçlü paralara karşı ilgi giderek azalıyor, Altın tercih edilen bir yatırım aracı olarak sahalara geri dönüyor

Türkiye’de Gram Altının sadece Ons/Dolar’dan değil Dolar/TL ‘den de etkilendiği ortada. Döviz kurları güçlü durduğu sürece yurt dışında Altının yükselişi Türkiye’deki yatırımcıları mutlu edecektir diye düşünüyorum. Uzmanlar 2000 Dolara kadar Altının bir kaç ciddi direnç seviyesini geçmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Ancak çıkış bu hızla devam ederse, 2000 Doların hemen ardından 2500 dolar seviyesi ihtimal dahilinde gözüküyor.

Bugünkü meseleye gelirsek: Büyük ihtimalle TCMB bugün yine faizleri 25 baz puan hadi bilemediniz 50 baz puan düşürecek ve Dolar/TL güçlü kalmaya devam edecek. Yurt dışında Ons Altın da yükselmeye devam ederse, Ayşe Teyzelerin kısmeti artacak diyebilirim.

Tüm bu seviyelerle alakalı olarak Instagram canlı yayınlarında nokta atışı tespitler yapan Sayın Levent’e sizler adına teşekkür etmeyi borç biliyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara