Merkez Bankası ne yap(ma) malı ?……

Geçenlerde birkaç haber ajansından telefon edip bana şu soruyu soranlar da oldu: “İdeal kur seviyesi sizce hangisi ?”. Ben şöyle cevap verdim:

“Bu doğru bir soru değil. Çünkü piyasa ne diyorsa o olur. Ancak, küresel anlamda bir sıkıntı var. Türkiye’nin cari açığı ve özel sektörün dış borcu sebebiyle, dünyada rüzgar sert esince biz grip oluyoruz. Kur yükselişleri de, ateş yükselmesi gibi. Nasıl ki ateşin yükselmesi mikroplara karşı bir tepki oluyorsa, kur yükselişleri de Türkiye’nin kırılganlıklarına karşı piyasanın verdiği tepkidir. Bunu kötü ya da iyi olarak okumak yerine, hastalığı doğru teşhis etmeliyiz.”

Şu bilgiyi de vermekte fayda var: Türkiye’nin ithalatının % 85’inden biraz fazlasının hammadde, aramalı ve yatırım malı oluşturduğu için, imalat sanayi ve ihracatta artış olduğu zaman yan etkileri de peşinen kabul etmek gerekiyor. Merkez Bankası’nın yaptırdığı araştırmaya göre, katma değeri yüksek olmayan mal ve hizmetlerde dışa bağımlılık % 20 civarındayken, yüksek teknoloji ihtiva eden ürünlerde bu oran % 40’ın üzerine çıkıyor. Yani katma değeri hep dışarıya teslim ediyoruz. İthalat vergileriyle bunu önleyemeyiz. Yerli Üretim konusunda daha sıra dışı işler yapmak lazım.

“Faizleri artır demek kolay da…”

Elbette, sadece ben değil herkes katma değer sorunu olan sektörlerden dolayı ciddi bir cari açık verdiğimizi, TL faizlerin yüksekliği sebebiyle döviz kredisi kullananların aşırıya kaçtığını biliyor. Bu şartların yarattığı yan etkilerin sonucu olarak kurların yükselmesi elbette, başta enflasyon oranlarını sonra da güven endekslerini olumsuz etkileyecek. Bu kaçınılmaz.

Dün açıklanan enflasyon oranlarından hehem sonra, Merkez Bankası’nın kurları kontrol altına almak için faiz yükselteceğini söyleyenlerin sayısı arttı. Ben kendi adıma bunun etkili bir yol olacağından kuşkuluyum. Çünkü kurları ve enflasyonu baskı altına almak için faizleri radikal şekilde artırmak gerekir. Faizi yükselterek elde edilecek fayda ile bunun yan etkilerini doğru analiz etmek gerekir diye düşünüyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara