Merkez Bankası Stagflasyona dikkat etmeli…

Geçen haftayı çok sayıda bankanın negatif izlemeye alınması ile bitirdik. Bu haftaya da enflasyon ile başlıyoruz. Olumlu bir beklenti içinde değiliz elbette. Enflasyonun yükselmeye devam edeceği, baz etkisinin de yardımıyla sonbahara doğru şimdikinden daha yüksek rakamları göreceğimiz aşikar.

Diğer yandan da Trump’ın ticaret savaşlarını körükleyen adımları attığına şahitlik ediyoruz. Önümüzde seçimler var, ancak küresel gelişmelerin de en az seçimler kadar kaderimizi etkileyecek gücü olduğunu görmek gerek. Dolarla yatıp Dolarla kalkıyoruz ancak, ABD ile aramız iyi değil. Euro cinsinden maliyetlerimiz var ancak, Avrupayla aramız iyi değil. Finansal Sistemin önemli bir kısmı musevilerin elinde ancak, İsrail ile aramız iyi değil.

Bu durumun sebebi sadece biz değiliz. ABD’nin, AB’nin ve İsrail’in hem diplomasi hem de insanlık adına çok kötü işler yaptığı bir gerçek. Yaptıkları her fenalığa bir sebep bulabiliyorlar. Diğer taraftan Türkiye tarafları mantığa davet eden tutumundan giderek uzaklaştı ve her meselenin tarafı haline geldi. Bu durumda piyasalarda istikrar beklemek zaten hayalperestlik olur.

“Aman dikkat…”

Şimdi tüm mesele seçimlere kadar, yatırımcıları ve vatandaşı paniğe sevk etmeyecek adımlar atmakta. Çünkü kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye ve çok sayıda bankanın negatif izlemede olduğunu açıklaması zaten gerginliği artırıyor. Enflasyonun da beklentiler doğrultusunda yüksek çıkacağı belli gibi. Tüm bunların üzerine seçim meydanlarından akılları karıştıracak sert mesajlar gelmeye başlarsa, Dolar/TL’nin 5.00 TL seviyesine yaklaşması kaçınılmaz olur. Merkez Bankası’nın Perşembe günü gerçekleştireceği toplantıda faizleri yükseltmesinin durgunluk içinde enflasyon yaratma riski bulunuyor. Yani Stagflasyon.

Önünde sonunda bu seviyeyi geçecek. Daha önce 2.00, 3.00 ve 4.00 ‘da olduğu gibi. Çünkü TL’nin değerini istikrarlı hale getirecek hamleler acil durumlarda yapılan müdahaleler değil. Daha önceki yazılarımda bunların neler olduğunu anlattığım için, hatırlatmayı önümüzdeki günlere saklıyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara