Merkez Bankası sürpriz yapmadı..

Dün Merkez Bankası kararını açıkladı. Hafta başından beri ifade ettiğim gibi, bir sürpriz ya da şok yaşamamayı ümit ediyordum. Öyle de oldu.

Sürekli olarak “en fazla “100 baz puan olmalı” dedim. Hiç indirim olmasın diyenler de vardı ama TCMB’nin siyaseti, finansal piyasaları ve algıyı aynı anda yönetme zorluğu sebebiyle biraz kredi tanımak gerekiyordu. Teknik olarak tek haneli enflasyon beklentisi oluşmadan yek haneli faiz denemesi intihar olurdu.

Merkez Bankası bugüne kadar süreci gayet dengeli yönetti. Piyasaların Başkan Uysal ve yönetimine güveni arttı. Radikal bir adımla bu algının bozulması tüm kazanımların geri verilmesi sonucunu doğuracaktı. Ancak, hep söylediğim gibi TCMB yönetimi mantıklı olanı yaptı. Ancak işi çok zor. Çünkü kamu maliyesi sıkıntılı bir durumda.

2019 yılı bütçe gerçekleşmeleri, kamu maliyesinin özel sektöre destek verecek bir mecali olmadığını gösterdi. Çok ciddi bir bütçe açığı verdik. Tekrar Faiz Dışı Açık vermeye başladık.

Ancak Kamunun genişlemesinin talep artırıcı, nihayetinde enflasyonu yükselten bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. 1990’ların ekonomik yaklaşımlarında “kamu eliyle büyüme” çok yaygındı. Fakat bugün, konsolide bütçenin önemli bir kısmı bakanlıkların haricindeki kurumlara gidiyor. Bu harcamalar da söz konusu kurumların faaliyet giderleri için. Yani kamu yatırımı fazla yok, kamu harcaması çok. Tekrar belirtmemde fayda var, söz konusu harcamalar israf niteliğindeki harcamalardan çok, günlü harcamaları finanse etmeye yönelik.

“Maliye Politikası tıkanınca iş faizlere kaldı…”

“Kamu” diye tarif ettiğimiz büyüklüğün elindeki bina ve tesislerin idaresi, çalışan personelin ücret ve yan hakları ile diğer harcamalar göz önüne alındığında, devletin küçülmesinin şu aşamada imkansız olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu sebeple vergi politikalarının büyümeye katkı vermesini beklemiyorum. Hatta kamunun borçlanma politikasının da pek yakında sermaye piyasaları üzerinde baskı kurabileceği ihtimali üzerinde duruyorum.

Bu gelişmenin faizler ve büyüme üzerinde yan etkileri olacaktır elbette. Enflasyonun ise talep tarafından değil, maliyet tarafından kaynaklanacak bir sorunla yükselebileceğini göz ardı etmiyorum. Kamu verileri çeşitlendirip artırmaya devam ederse, maliyet enflasyonu kaçınılmaz olacaktır.

Tüm bu detaylara bakınca Merkez Bankası’nın üzerindeki yükü daha iyi anlıyoruz.Geçen yıl Merkez Bankası’nın bilançosunun da gözle görülür şekilde büyüdüğünü ve emisyonu da artırdığı anlaşılıyor. Demek ki kamuya verdiği kar payı ve yedek akçenin bir kısmı emisyon ile karşılanmış.

Özetle Merkez Bankası bugüne kadar elinden geleni yaptı diyebilirim. Bu kadar güzel bir idareden sonra, şok bir faiz kararıyla bu seyri bozmayacağını düşünüyordum. Öyle de oldu.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara