Merkez Bankası ve hamleleri işe yarıyor mu ?

Doğrudan cevap vereyim. “Yaramıyor” demek ayıp olur. Ancak “kurların yükselişini önleyecek mi?” diye sorarsanız, ona da cevabım net: “Hayır”.

Merkez Bankası Yönetimler sihirbazlar topluluğu değil. Yani buralarda mucizeler çalışmaz. Herşeyin çözümünü de Merkez Bankalarından beklemek de doğru değil. Maalesef, bürokrasiden gelenler veya bankaların ekonomik araştırma departmanlarında fazla mesai yapmış olanlar, tedavisi zor bir fanatizm içindeler. Onlara göre Merkez Bankaları her derde deva.

Bana göre TCMB’ye abartılı fonksiyonlar yükseleyenler, işlevi olmadığını düşünenler kadar haksızlık ediyor. Çünkü 21. yüzyılda Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkenin müstakil bir “ulusal para politikası uygulama” şansı yok. Kanununda belirtilmiş olsa da, enflasyonu tek başına düşüremeyeceği gibi, ulusal paranın değer kaybını önleme gücü de yok. Olsa olsa geciktirebilir. Bugüne kadar da böyle oldu.

TL’nin değer kaybının sorumlusu faizler değil. Hatta cari açık ve dış borçlanma da başlı başına sebep değil. Sorun büyüme modelinden kaynaklanıyor. Yüksek hızla büyürken, tercih edilen sektörler ve öncelikler bize bu faturayı çıkardı. Merkez Bankası bundan sorumlu mu ? Elbette değil. Ancak verimli kullanılmayan kaynakların ve tercih edilen önceliklerin sonucunda ortaya çıkan bozulmanın TCMB tarafından tedavi edilmesi isteniyor.

“Alınganlık ve kızgınlık göze çarpıyor..”

Merkez Bankası, faizleri yükseltiyor ama tam olarak işe yaramıyor. Bu sefer de reeskont kredilerinde döviz kurunu sabitliyor, böylelikle ihracatçının önünü açmaya çalışıyor. Aslında bu hamleler koordinasyon açısından sorunlu, telaş içinde alınan kararlar gibi gözüküyor.

Tabii “çok biliyorsan gel sen yap !” diyen olacaktır. Açıkçası, baskı altındayken soğukkanlı olup doğru karar alabilme konusunda yeterince tecrübemiz var. Bu zamana kadar yapılanlar da “daha kötüsü olmazdı herhalde” şeklinde nitelendirilebilir. Bu sebeple, Ekonomi Yönetimi’nin alınganlık göstermeyip, elle tutulur önerilere sahip olanları dinlemesi, öncelikle de sakin olması bu süreçte büyük önem taşıyor.

Ancak, cuma günü temasta olduğum bazı kurmayların, özellikle medyadaki ekonomistlere karşı öfkeli ve kırgın olduklarını gözlemledim. Bu durumun seçimler bitene kadar devam edeceğini düşünüyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara