Merkez Bankası’nın erken seçimle gelen kısmeti..

Dün haber ajanslarına şu şekilde bir açıklama yaptım: “Birçok insan yatırım yapmak için seçimi bekliyordu, böylece bu baskı kalkacak ve erken seçim ekonominin faydasına olacaktır”. Bu açıklamayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim takvimini açıklamasından 3 saat önce yaptım ve ardından da şunu ekledim:

“Erken Seçimin enflasyonla mücadeleye zararı dokunacağını iddia edenlere şöyle bir cevabım var, eğer seçimin enflasyonist etkiler yaratacağı düşünülüyorsa, seçim tarihi ne kadar uzak olursa o kadar fazla kamu para harcar. Dolayısıyla çabucak olması aslında ekonomiyle alakalı belirsizlikleri ortadan kaldıracaktır. Ben bir ekonomist olarak seçimlerin öne çekilmesini son derece olumlu karşılıyorum. Bugünkü görüşmeden hangi tarih çıkarsa çıksın Türkiye’nin lehine olacaktır”

İşte böyle. Geçen yılın son aylarından itibaren, 15 Temmuz’un da pazar gününe denk gelmesi sebebiyle, bir erken seçim olması ihtimalini aklımın bir köşesinde tuttuğum gibi, açıkça da dile getirdim her ortamda. Gelinen noktada, bundan da erken bir tarihte Başkanlık Sistemi için seçimlere gidiyoruz.

“Piyasalar halinden memnun…”

Dolar/TL, Gösterge Tahvilin Faizi ve BIST’teki olumlu seyir gösteriyor ki, piyasalar 24 Haziran’da yapılacak erken seçimden dolayı oldukça memnun. Reel Sektör tarafında da benzer şekilde bir memnuniyet oluşacağını görebiliyorum. Birçok sanayici seçim ile ilgili belirsizlikleri bahane ederek yatırımları erteliyordu. Şimdi kapasitelerin artırılması için engeller ortadan kalkmış oldu.

Piyasalardaki bir anda başlayan olumlu seyir, 25 Nisan’da toplanacak olan Para Politikası Kurulu’nu da rahatlattı diyebilirim. Faiz oranlarını yükseltip yükseltememek konusunda TCMB’nin üzerindeki baskının giderek hafifleyebileceği söylenebilir.

Bu açıdan Merkez Bankası Yönetimi’nin imdadına erken seçim yetişti diyebilirim. Bu zamana kadar iyi niyetle durumu yöneten TCMB, aslında takatinin son noktasını zorluyordu. Şimdi tünelin ucunda ışık gözüktü. Hem onlar için hem de finans piyasası için.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara