Merkez Bankasının gücünü abartmayalım..

TCMB’nin faiz hamlesini “anlamsız hareketlerden biri” diye tarif edince, sosyal medyada ciddi bir tartışma başlattım sanırım. Aslına bakılırsa normal zamanlarda “cesur” diye nitelendireceğimiz bu hamlenin, geciktirilerek bugünlerde yapılmasını eleştirdim.

Döviz Kurların hem enflasyon hem de diğer parametreler üzerindeki tahribatını önceden fark ederek yapılan bir hamle, 500 baz puanlık artışı gerektirmeyecek bir ortamı yaratabilirdi. Ancak TCMB Yönetimleri bugüne kadar ısrarla “faiz yükseltmiyoruz” demek için olmadık manevralar ve icatlar yaptılar. Politika faizini unutturdular, önce faiz koridorunu icat ettiler sonra da Geç Likidite Penceresini kendi fonksiyonundan soyutladılar. Bunun belli başlı iki sebebi vardı.

Birincisi, “eğer piyasa likit olursa herkes gider döviz alır” takıntısı. İkincisi ise siyasetten gelecek eleştirilerin korkusundan politika faizini unutturmak, “faiz artırmıyoruz” diyerek şirin gözükmek çabası. Bu takıntı ve çabanın ne onlara faydası oldu, ne de piyasalara. Maalesef, geç kalınmış ya da üzeri örtülmüş müdahaleler Türkiye’ye büyük bir fatura çıkardı.

“Bütün işi bizlere bırakmayın…”

Peki hatalı sadece Merkez Bankası mı ? Değil elbette. Para, Maliye, Ekonomi ve Dış Ticaret Politikaları uzun bir zamandır ayrı telden çalıyor. Yüksek Dolaylı Vergiler ve İthalat Vergileri sebebiyle hayat pahalılığı, nihayetinde enflasyon artıyor. Sonra yükselen fiyatların sebebini başka yerlerde arıyoruz. Dış Ticaret Açığı ve Cari Açık rekor üzerine rekor kırıyor. Ancak biz ihracat artışına bakmayı tercih ediyoruz. Özel Sektörün Dış Borcunun Milli Gelire oranında gelişen ülkeler arasında ilk basamaklardayız. Katma Değeri bir türlü artıramıyoruz. Sürekli inşaat yapıyoruz. Tarım Politikaları ne üreticiyi ne de tüketiyici memnun ediyor. Gıda fiyatları sürekli artıyor. Bu çarpıklıkları daha da artırmak mümkün.

Ve bekliyoruz ki Merkez Bankası faizleri artırınca herşey çözülsün. TCMB Yönetimi kendilerinde bu gücü buluyorlarsa büyük bir yanılgı içindeler. Eğer başka türlü düşünüyorlarsa da ortaya çıkıp konuşsunlar. Bütün işi bizlere bırakmasınlar.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara