Merkez Bankası’nın pahalıya mal olan gecikmiş kararı…

Bazı yöneticiler, kendilerine önerilen bazı çözümlerin hatalı olduğunu göstermek için, gereken zamanda değil, gecikmeli ya da vaktinden erken olarak uygularlar. Böylelikle üzerlerindeki baskıdan kurtulduklarını düşünürler ama gerçek değişmez. Geç ya da erken atılan adımların faturası ağır olur. Merkez Bankası’nın son kararında fatura hepimize çıktı.

Benim birçok kez, başka uzmanlarında kim bilir kez kez hatırlattığı sadeleşme adımı için son tarih Nisan Ayındaki Para Politikası Toplantısıydı. Ancak “özerk” olduğunu kanıtlamak isteyen Merkez Bankası, sakarca attığı ilk adımda fonlama maliyetini 75 baz puan, telaş içinde yaptığı ara toplantıda da faizleri 300 baz puan artırarak, başta bankalar olmak üzere herkesin yükünü ciddi şekilde artırdı.

“Bozulan Morali tamir etmek daha önemli…”

Peki neden sadeleşme adımı diğer adımlardan daha etkili oldu ? Ya da en azından daha umut verici oldu. İki sebepten: Birincisi para piyasası artık çalışabilir hale gelecek, ikincisi ise sade-rahat anlaşılabilir bir hale gelecek. Bu kadar basit.

Uzunca bir süre Merkez Bankası yönetimleri “faiz artırmıyorum” demek için, çok net anlaşılamayan enstrümanlar icat etti, sonunda da bambaşka bir fonksiyona sahip olan Geç Likidite Penceresinin anlamını bozu. Nihayet, dün alınan kararla beraber Merkez Bankası Uluslararası kabul gören standartlara geri dönme kararı aldı. Biz de yabancı meslektaşlara TCMB’nin kelimeler ve enstrümanlarla yaptığı cambazlığı anlatma derdinden kurtulduk.

Yine de tekrarlıyorum. Sadeleşme adımının en geç Nisan ayındaki toplantıda atılması gerekiyordu. Faturası, fonlama maliyetinde 375 baz puan artış, DolarTL’de de 4.10’lardan 5.00’lara doğru yükseliş oldu. Haydi diyelim ki kaybedilen paralar bir şekilde geri gelir, bozulan moralleri düzeltmek daha zor iş.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara