Mucize çözüm yok..

Dün İzmir’de, bugün de Adana’da Altınbaş Üniversitesi’ni temsilen olan bitenler hakkında bilgi vermeye devam ediyorum işadamlarına. Hem Ramazan Ayının yaklaşması hem de 24 Haziran’da erken seçim olacağının açıklanması sebebiyle, İş Dünyasının çeşitli kesimlerinden üst üste davet alıyorum.

Büyük ihtimalle Ramazan Ayında da bilgilendirme sohbetleri iftar yemeklerinde devam edecek. İş Dünyası erken seçimin ekonomiye yansımaları konusunda fikir birliği içinde değil. Ancak Merkez Bankası’nın kararıyla alakalı fikir biliği var: “Yanlış oldu”.

Evet. Doğrudan böyle söylüyorlar. Çünkü genelde küçük sermaye ve büyük cirolarla çalışan firmaların fonlama maliyetinin artışından mutlu olma imkanı pek yok. Çünkü yüksek kaldıraç oranı ile çalışıyorlar. Yani faaliyetlerinin büyük ölçüde borçla gerçekleştiriyorlar. Ben onlara müjde veremedim: “Bundan sonra faizler hep yükselecek”.

Açıkçası, ekonomide muzice çözüm diye bir şey yok. Başkalarının aklına gelen ama bizim bir türlü aklımıza gelmeyen çözümlere “mucize” demekten hoşlanıyoruz. Akdeniz insanlarına özgü br tutum bu.

“Gerçeklere karşı nereye kadar direneceğiz ?…”

Şu ana kadar Dış Ticaretten Merkez Bankası faizlerine kadar atılan tüm adımların “kale çizgisinden topu uzaklaştırma” ya da “topu kornere veya taca atma” şeklinde olduğunu görüyoruz. Ekonomik aktörlerin bir türlü karşı kaleye gidemediği ortada. Çünkü alınan her karar reaktif yani “tepkisel”. İthalat rejimi tepkisel, faiz kararı tepkisel, vergi uygulamaları tepkisel. Yani kalecilik yapılıyor.

Sebebi basit: Ekonomi kendine haline bırakıldığında doğal seleksiyon gerçekleşiyor ve yaşama gücü olmayan aktörler tarihe karışıyor. Küresel Rekabet gücü olmasa da, siyasete dediğini yaptırma gücü olan bu aktörler “müdahale” talep ediyor. Müdahale edildikçe “negatif seleksiyon” başlıyor. Yani, kaynakların verimsiz kullanımı. Eğitim de, yüksek duvarlarla korunan bu sektörlerin varlığına göre şekilleniyor. Yüksek eğitim seviyesi gerektirmeyen sektörleri yaşatarak işsizliğe çare bulunduğu düşünülüyor. İlginçtir, işsizlik de düşmüyor bir türlü.

Ekonomi teorisinde altı çizilen gerçek şu: “Kalkınma teknolojik gelişim ve eğitim ile olur”. Bu geerçeğe karşı direnmek için konulan gümrük duvarları, dış kırılganlığın yan etkilerini azaltmak için yükseltilen faiz duvarları hiçbir zaman çare olmayacak.

Acaba bu gerçek ne zaman fark edilecek ?

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara