Nerde bu KDV iadeleri ?…

Dün piyasaların olmasa da, ekonomin gündemine oturan en önemli gelişme, birikmiş KDV iadelerinin ödenmesi için devletin 2020 yılını işaret etmesi oldu. Elbette bu konuda beni çok sayıda kişi aradı..

Bazıları bu duruma içerlerken, bazıları da “zaten tuhaf bir sistem bu, artık bir düzene girmesi lazım” diyerek konuya bir başka açıdan baktılar. Konuya uzaktan bakanlar için detaya girmeden açıklayayım: İhracat yapanlar veya teşvikler kapsamında faaliyet gösterenlerin ödedikleri KDV’ler devlet tarafından geri ödenmekte. Bu alacak, firmaların veya kurumların kanundan doğan hakları.

Geçen yıl Hazine program dışı borçlanmayı artırırken, ben de içimden “her halde KDV iadeleri için para topluyor” diyordum. Ancak aylar geçtikçe bu ödemeler konusunda herhangi bir adım atılmadı. Bu arada Hazinenin yüksek seviyede borçlanması faizleri yükseltti ve dengeleri bozdu.

Geçen ay Bursa’da bir toplantı esnasında, benden daha tecrübeli bir meslektaşımı arayıp ne düşündüğünü sordum. Daha önce Hazine’de önemli bir görevde bulunduğu için cevabına güveneceğimi biliyordum. Ancak o da beni şaşırtan bir ifade dizisi kullandı. “Bu kadar para niye toplandı, bu para nereye gidiyor, eğer gitmiyor duruyorsa, bizim bilmediğimiz yaklaşan bir tehlike mi var ?”

“Devlet neyi öğütlüyorsa önce kendisi yapmalı..”

Hazinenin yani kamunun “ne me lazım” diyerek bu kadar yüklü parayı toparladığına daha önce şahit olmadığım için, bende meraklanmaya başladım. Dünkü raporda söylediğim gibi, elde büyük bir plan varsa, kimsenin varlığından haberi yok. İnşallah vardır demek istiyorum açıkçası.

Kimine göre 142 milyar TL yani 30 Milyar Dolar civarında bir KDV iadesi bekliyor. Daha da biriktikçe bunun ödenmesi mümkün olmayacak gibi. Firmalar tahsil edemedikleri bu alacaklar için mecburen finans kurumlarından borç alıyorlar.

Devlet alacağına faiz işletiyor ama devletten alacağınıza faiz işletemiyorsunuz. İlginç bir durum var ortada. Maliye Bakanlığı bu KDV’leri tahsil ettiğine göre, bu paralar şu an nerde ? Üzerine de Hazine Borçlandığına göre ciddi bir para birikmiş olması lazım.

Elbette mesele bu kadar basit değil. Kamunun ödemeleri için toplanan paralar harcanıyor, yeni tahsilat veya borçlanmalarla havuz tekrar doluyor.

Benim soracağım soru şu: Maliye sürekli olarak firmalara “ödenen faturaların tamamı geliriniz değil, KDV devletin, sakın unutmayın” derken, tahsil etmiş olduğu ama firmalara iade etmesi gereken KDV’leri ne yapıyor ? O tutarlar kanunen devletin değil firmaların.

Açıkçası KDV iadelerinin ödenmesi için gereken prosedürün uzunluğundan faydalanarak, kamunun bu parayı ödünç alarak kullandığı, sonra da dilediği zaman geri ödediği ortada. Buradan hareketle, devletin vatandaşa verdiği öğütü önce kendisi benimserse doğru olur diye düşünüyorum. Böylece bu kadar karışıklık çıkmaz.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara