Nihayet kabine açıklandı…

Bakanlar Kurulu sonunda açıklandı. Herkes rahat etti. Bir ara iş o kadar uzadı ki, Türkiye’de neredeyse herkes “acaba ben de mi listedeyim” diye düşünmeye başladı. Çünkü sabahtan geç saatlere kadar sanal ortamda o kadar çok liste paylaşıldı ki, bir süre sonra espri olarak paylaşılan listeler bile ciddiye alınmaya başlandı.

Ancak, daha liste açıklanmadan Para ve Sermaye Piyasalarını yöneten Kurumlarla ilgili üst üste kararlar geldi. Bu düzenlemelere göre Cumhurbaşkanı sadece Başkanları değil, Başkan Yardımcılarını da atayacak. Bu düzenleme Merkez Bankasından Sermaye Piyasası Kurulu’na hatta BBDK’ya kadar her yerde geçerli olacak. Büyük ihtimalle başka düzenleyici otoriteler için de aynı durum söz konusu olacak.

“Ortalığın sakinleşmesini beklemek en iyisi…”

Televizyon kanallarının daha resmi açıklama gelmeden kabinedeki isimleri açıklaması da ilginç bir gelişmeydi. Bu sebeple düzenleyici kurumlar ile ilgili alınan kararların Dolar/TL üzerindeki olumsuz etkisine pek fazla dikkat edilmedi diyebiliriz. Saat başı yeni bir liste açıklanınca, takip edenler giderek yorulmaya başladı.

Nihayet listeler açıklanınca Dolar/TL’de oldukça sert bir tepkiye şahit olduk. Dün içinde 4.50’ye kadar gevşeyen Dolar/TL açıklamayla beraber 4.75’e kadar yükseldi. Cuma günkü kapanışa göre % 3, gün için min-max olarak da % 4.5 civarında bir artıştan bahsediyoruz.

Bu tepki, aynı zamanda piyasaların “liste beklediğimiz gibi değil” tepkisi. Kabine listesi açıklanır açıklanmaz hem sosyal medyadan hem de sanal ortamdan mesaj bombardımanına tutuldum diyebilirim. Böyle durumlarda soğukkanlı olup, biraz vakit geçmesini beklemek lazım.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara