Olumlu haberler de var, olumsuz haberler de…

Haftaya hızlı bir şekilde başladık. Pazartesi bir anda gevşeyen Dolar/TL, dün yine yükseldi. Ancak sıkıntı yaratacak bir sıçrama yapmadı. Şimdi eldeki ayrıntılara bir daha bakalım:

Bir bankanın sendikasyon kredisi uzun zamandır ciddi bir gerginlik yaratıyordu. Perşembe gününe kadar bu konunun çözüleceğine dair haberler gelince piyasalar rahatladı. Diğer taraftan Çinlilerin varlık satın alacağına dair bir basın açıklamasının her an yapılabileceği de konuşuluyor.du Ancak henüz elle tutulur bir gelişme olmadı bu konuda.

Sn. Cumhurbaşkanı’nın ABD ve Almanya ziyaretlerinden iş dünyasının büyük bir beklenti içinde olduğunu görebiliyorum. Türkiye’de ev hapsinde olan Vaizin 13 Ekim’de serbest kalabileceği konuşuluyor. Piyasalarda bu söylentinin de ciddi şekilde olumlu etki yaptığını gözlemledik. Bu durum Trump’ın Kasım seçimlerinde elini güçlendirecektir. Ancak, Türkiye’nin karşı taraftan talep ettikleri gerçekleşmeden Vaizin serbest kalması pek aklıma yatmadı. İzleyip göreceğiz demekle yetineceğim.

Kulağıma gelen bir olumsuz haber de var. Borçlanma enstrümanlarıyla kaynak kompozisyonlarını çeşitlemeye çalışan Banka Harici Finans Kurumları için zor günlerin yaşanacağını görebiliyorum. Sektörün kaynak yaratma konusunda önümüzdeki dönemde zorlananacağı ve birçoğunun bilanço küçülteceği söylenebilir. Faizlerin yükseldiği ve bankalardan kredi almanın zorlaştığı bir dönemde bu durumu ticaret ve reel sektör için olumsuz bir gelişme olarak değerlendiriyorum. Kısa vade beklentiler iyice bozulmadan müdahale etmek gerekebilir.

“Petrol Fiyatları iyiye mi işaret kötüye mi…”

Petrol Fiyatları, Rusya’nın arz genişlemesine gideceğini açıklamasına rağmen yükseliyor ve 80 Doları aşmış durumda. Bu durum OPEC ülkeleri için iyi, Türkiye gibi cari işlemler açığı veren ülkeler için kötü haber. OPEC ülkelerinin bütçe açıklarını denkleştirebilmeleri için Petrolün varil fiyatının 92 Dolar civarında olması gerekiyor ama, 2016 yılında 30 Dolardan buralara geldiğini hatırlayalım. OPEC ülkeleri 2013 yılında 108 Dolar Civarında seyreden petrol fiyatlarından sonra bir anda ciddi bir gelir kaybına uğramışlardı. ABD’nin petrolde dışa bağımlılığı azaltmak için attığı adımlar da, büyük bir dengesizliğin sebebi olmuştu.

İyi tarafından bakarsak: Mal ve Hizmet Sattığımız Orta Doğu Ülkelerinin gelirlerinin artması, enerji fiyatlarından dolayı oluşlacak karamsarlığı azaltacak bir durum yaratabilir. Kaynak açısından şu an için bel bağladığımız ülkelerin ekonomik anlamda düzelmesi içinde yaşadığımız şartlar altında büyük öneme sahip.

Açıkçası olumsuzluk şeklinde düşündüğümüz birçok detay, orta vadede olumlu bir hale dönüşebiliyor. Yeter ki acele etmeden, konuları dikkatlice ele alalım.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara