Önümüzdeki 12 Ay Zor Gözüküyor..

Her ay merakla takip ettiğimiz Merkez Bankası Beklenti anketine göre, piyasa katılımcıları yıl sonunda enflasyonun % 57,92 seviyesine çıkmasını öngörüyor. Bir önceki ankette yıl sonu beklentisi % 46,44 olarak çıkmıştı. Oldukça dikkat çekici bir yükseliş var.

Neyse ki, 12 ay sonrası enflasyon beklentisi ise % 33,28 şeklinde oluşmuş. Demek ki, gelecek yıl bu zamanlarda enflasyonun % 35’in altında olacağına dair inanç var. Tabii şunu da belirtmek lazım: Bir önceki ankette bu beklenti % 28,41 olmuştu.

Peki iki yıl sonra enflasyonu ne bekliyorlar ? Ankete katılanların 24 ay sonra TÜFE beklentisi ise % 17,68 olmuş. En azından iyi haber diyelim, çünkü bir önceki ankette bu oran %19,54 olarak açıklanmıştı. Demek ki ankete katılanlar iki yıl sonrası için daha umutlular.

“Büyüme Beklentilerinde Bozulma Yok…”

Şimdi Döviz Kuru beklentilerine geçelim: Ankete katılanlar, yıl sonu Dolar/TL beklentisini bir önceki anket döneminde 16,85 olarak belirlerken, son ankette 17,57 ‘e yükseltmişler. Bugünden 12 ay sonrası için de Dolar/TL beklentisi ise bir önceki anket döneminde17,84 TL iken ve yeni ankette 18,47 TL olarak kaydedilmiş. Bu da 12 ay sonrası enflasyon beklentisinin bir önceki ankete göre neden yükselmiş olduğunu bizlere gösteriyor.

İyi haber de verelim: 2022 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde %3,2 idi, bu anket döneminde % 3,3 olarak yükselmiş. 2023 yılı büyüme beklentisi ise değişmemiş. Bir önceki ve son ankette % 4 olarak öngörülmüş.

Bu beklentilerden anladığımız şu: Büyüme açısından büyük bir sıkıntı görülmese de, önümüzdeki 1 yıl zor geçecek. Enflasyon ve kurlar muhtemel genel seçim tarihine kadar arzu edilen seviyelerde olmayacak. Ancak seçimlerden sonra hem kurlar hem de enflasyonda sakinleşme olması bekleniyor. Bundan 2 yıl sonra nispeten daha uygun şartlarda bir ekonomiye sahip olacağız gibi gözüküyor.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara