Parayla saadet olmuyor…!

Gerçekten de olmuyor. Hatta fazla paranın yarattığı sıkıntılar da var. Daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi, likidite tuzağı vs. gibi olumsuz gelişmeler de yaşanabiliyor. Bunu neden söylediğimi anlatayım.

FED Başkanı Powell, Çarşamba günü Washington’da düzenlenen bir webinar’a katıldı. Öncelikle “sabır” dedi Powell. Fed Başkanı toparlanmanın hız kazanmasının hemen beklenmemesi gerektiğini ve likidite sorunlarının piyasalarda ödeme güçlüğüne dönüşeceğini söyledi. Ayrıca sürekli parasal destek vermenin ancak ve ancak kalıcı hasar oluşmaması halinde başarılı olacağının altını çizdi. Benim bu mesajdan anladığım şu: “Piyasaya para veriyoruz ama bu iyileşeceğimiz anlamına gelmiyor..”

Powell’ın konuşma metni açıklandıktan hemen sonra hisse senedi piyasaları kazançlarını geri verirken, tahviller değer kazandı. Demek ki, yatırımcılar ya dolara ya da dolar cinsinden varlıklara kaçmaya devam ediyorlar. Paritenin düşmesi de bu analizi destekliyor.

Powell’ın söyledikleri bununla da kalmadı. Ayrıca yılda 40 Bin Dolardan daha az para kazanan Amerikalıların neredeyse % 40’ının Mart ayında işini kaybettiğini gösteren bir çalışmanın FED tarafından açıklanacağı söylemesi ufak çapta bir panik yarattı. Powell gibi, IMF Başkanı’nın da küresel ekonomi için oldukça olumsuz açıklamaları var. Bu açıklamalar üst üste gelince sıkıntı büyüdü.

“Negatif faiz merhem olmaz…”

Söz konusu açıklamadan cımbızla çektiğim cümle şu oldu: “Tüm ülkede küçük ve orta boy işletmelerin binlercesinin kaybı, birçok işletme sahibinin mesleklerini ve aile mirasını yerle bir edecek, bu durum toparlanmanın gücünü sınırlayacaktır”. Bir de profesyonellerin benzer bir tehlike altında olduğunu da ekledi.

Diğer yandan, Fed Başkanı “negatif faizin faydası olmaz” diyerek bir beklentiye de noktayı koydu. Piyasalar bir haftadır negatif faiz oranlarını konuşuyordu. Powell, kısa vadede “bunu unutun” derken, uzun vade için herhangi bir mesaj vermedi. Yine bu sözler, ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter üzerinden “rekabet gücünü artırmak için negatif faiz politikasına gidin” çağrısına cevap oldu diyebilirim.

Özetle, piyasa aktörlerinin ya da siyasetin sarf ettiği sözlere bakmadan Powell ve ekibi yoluna devam ediyor. Bana göre Fed elinden geleni sonunda kadar yapıyor. Umarız Powell’in olumsuz senaryosu gerçekleşmez ve bu darboğazdan yıl sonuna kadar çıkarız.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara