Parayla yatırım yapılır, paraya yatırım yapılmaz…

Hafta sonuna yaklaşırken, hisse senedi piyasaları açısından Türkiye’nin pozitif ayrıştığını görüyoruz. Gösterge tahvilin faizi gerilemese de, yatay şekilde günü kapattı.

Fed tutanaklarının daha önce düşünülenden daha fazla faiz artırımına hazırlık yapıldığı şeklinde intiba vermesi, Euro/Dolar paritesinde gevşemeye sebep oldu ancak yatırımcıların risk iştahı hala kuvvetli olduğu için, çarpıcı bir hareket olmadı. “Vergi indirimleri sebebiyle büyüme beklenenden daha yüksek çıkabilir” diyen Fed, bir anlamda gelecekle ilgili umutları artırdı diyebiliriz.

Bu gelişmenin akabinde Avrupa Borsaları karışık bir seyirde, New York Borsası ise gevşek ve yatay bir çizgiden yola devam etti. Türkiye’de ise yukarıda belirttiğim gibi BIST pozitif ayrıştı ve neredeyse geçen haftanın kapanış seviyesine yaklaştı.

Afrin’e Suriye Rejim güçlerinin yaklaşmasıyla geri püskürtülmelerinin neredeyse aynı anda olması, dün çeşitli platformlarda dile getirildi. Açıkçası Suriye’nin bir başka bölgede uyguladığı şiddet sebebiyle tüm dünyayı ayağa kaldırdığını da söylemem gerekiyor. İngiltere’nin Suriye’yi sertçe uyardığı, Rusya’nın da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini acil toplantıya çağırdığını görüyoruz.

“Yine kripto paralar…”

Tüm bunlar olup biterken, BITCOIN ve bazı kripto paraların tekrar yükselmeye başladı. Açıkçası, bu tarafa yatırım yapma eğiliminde olanların tekrar dikkatini çekmek istiyorum. Adı üstünde “para” ya tüketimin ya da tasarrufun konusudur. Parayla yatırım yapılır, paraya yatırım yapılmaz. Para emtia değildir. Dolar bile yeri geldiğinde yatırımcısına kaybettirebilir. Euro/Dolar Paritesinin hareketi bu argümanı güçlendiriyor.

Dolayısıyla, illa kripto paralara yatırım yapacaksanız, canınızın yanmayacağı bir miktarla yapın. Malı mülkü satıp, kredi alanları duyuyorum. Onlar adına ben stres oluyorum. İnanın.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara