Parite ihracatın yanında….

Dün iki önemli gelişme yaşandı:

  • TİM tarafından açıklanan Ocak Ayında % 16 ihracat artışı
  • Euro/Dolar Paritesinin 1.25’in üzerinde seyretmeye başlaması

İki gelişmenin de birbiriyle bağlantısı mevcut. Türkiye İhracatının % 50’ye yakını Avrupa’ya gerçekleştiriliyor. Hal böyleyken, Euro’nun değer kazanması ihracat üzerinde oldukça pozitif bir etki yaratıyor. Tabii, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin mutlaka parite etkisinden arındırılmış ihracat artışını da açıklaması gerekir diye düşünüyorum.

Diğer taraftan Dolar Borçlu ama Euro Kazancı elde eden firmaların diğerlerine göre daha avantajlı hale gedikleri görülüyor. Aslında illa borçlu olmalarına gerek yok, girdileri Dolar cinsinden olup ürettiklerini Euro olarak satanlar için de bu geçerli.

Normalde “hangi parayla kazanıyorsanız, o parayla borçlanın” derler ama piyasalar bu sefer başka bir fırsat sundu. Euro kazananların dolar borçlarını daha rahat ödedikleri bu sürecin, bir süre daha devam edeceği anlaşılıyor.

“Euro/Dolar nereye doğru ?…”


2015 yılında 1.06 seviyelerinin altını gün içinde zorlayan Euro/Dolar Paritesinin adım adım yükselişinin 2014 yılındaki 1.38’e kadar devam edip etmeyeceğini göreceğiz. Daha önce 1.30 gibi teknik olmayan ama psikolojik bir direnç seviyesi var. Onu da belirtelim.

Bu arada, dün hem borsa, hem döviz kurları hem de gösterge tahvilin faizi düştü. Bunun sebebi aynı miktardaki paranın bir yerden diğerine gitmesi olabilir. Demek ki piyasalar. günlük işlem yapanların fiyatları etkileyebildiği bir hale gelmiş.

“Piyasadan büyük kimse yoktur” derler ancak, bunu görüp anlamak için biraz daha vakit geçmesi gerekecek anlaşılan..

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara