Petrolün fiyatı negatif olmadı, aman dikkat…

O gece telefon üzerine telefon aldım, sayısız canlı yayına katıldım. Neyse ki ortalık sakinleşti de, detaylı anlatacak fırsatım oldu şimdi. YouTube ve TV100’de detaylı anlattım ama bir de yazayım dedim.

WTI Vadeli Petrol Kontratlarının Fiyatlarında hafta içi yaşanan anormallik gözünüzden kaçmamıştır. Mayıs kontratlarını ellerinde tutanlar neredeyse üzerine para verip devretmek zorunda kaldılar. Yani fiyatlar vadeli piyasalarda negatif oldu. Bono ve tahvilde negatif faizi görmüştük ama ilk defa bir emtianın fiyatı negatif oldu. Bunun sebebi basit:

Normalde spekülatörler vade dolmadan ellerindeki kontratları satarlar. Ancak her seferinde “artık buradan döner” diyerek yaptıkları alımlardan zarar edince son ana kadar beklemeyi tercih edenlerin sayısı arttı. Bir de şu gerçek vardı: Vade dolduğunda ellerindeki kontratlar sebebiyle petrol satın almak zorunda kalacaklardı. Spekülatör, adı üzerinde, işlem yaptığı hiçbir emtiayı fiziki olarak talep etmez. Özetle, önceki gün yaşanan tamamen panik satışlarıydı. Kontratta yazan miktarda petrolü satın almak mecburiyetinde kalmamak isteyenlerin acelesi, bir anda Petrol Tahtasını “alıcısız” yapıverdi. Böylece “üste para veriyorum yeter ki alın” şartları oluştu. Gerçi spekülatörlerin bazıları “kader buysa alalım bari” deseler bile bu kadar varil petrolü stoklayacak yer kalmadı hiçbir yerde. Her yer ağzına kadar petrol stoklamış durumda. Çünkü talep oldukça düşük. Üretilen stoklanıyor.

Vadeli İşlem Piyasalarında belirli bir marj yatırım işlem yapıldığı için, spekülatörlerin yatırdıkları marj sürekli eridiği için yeniden para yatırmaları mecburiyeti de oluşmuştu. Hal böyleyken, petrol kontratlarında muazzam zararlar yazanlar, altın ve diğer emtiadaki pozisyonlarını bozmak zorunda kaldı. Dolayısıyla emtia piyasalarına ciddi bir satış dalgası hakim oldu. Uzmanlar Haziran kontratlarında da benzer bir durum yaşanabileceğini söylüyorlar. Onların yalancısıyım.

İşin bir de siyasi boyutu var: Trump, ikinci kez Başkan seçilmek için hazırlanırken Petrol Fiyatlarının yükselmemesi için çok çabaladı diyebilirim. Ancak şu an bir talep şokuyla karşı karşıya kaldık ve bu kadar düşüşü kimse tahmin edemezdi. Yine de Trump’ın işsizlik ve kapanan şirketler gibi ciddi sorunları varken, Petrol ve Gaz Sektöründeki kayıpları önceliğe alacağını sanmıyorum. “Onları yalnız bırakmayacağım” dedi ama havayolu taşımacılığından küçük işletmelere kadar her yerde ciddi sıkıntılar mevcut. Dolayısıyla şu aşamada Petrol Fiyatlarının yükselmesine yol açacak bir adımı kesinlikle atmayacaktır.

Bu arada arz kısıtlamalarıyla Petrol Fiyatlarının yükseleceğinin de bir garantisi yok. Talep yetersizliğinden dolayı fiyat düşerken bir de arz kısılırsa bu sefer gelir tarafında da büyük sorunlar yaşanabilir. Sanıyorum bu mesele Korona Virüsü Salgınıyla ilgili iyi haberler gelince kendiliğinden çözülecek. Zaten dün itibarıyla fiyatlar toparlanmaya başladı.

Tekrar edeyim spot piyasada fiyatlar hiçbir zaman negatif olmadı. Vadeli Kontratlarda bu fenomen yaşandı. Hafızalarımızdan silinmeyecek bir görüntü oldu açıkçası.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara