Piyasa ne derse olur…

Uzun zamandır beklenen haber dün geldi. Fed 25 baz puan faiz artırdı. Bu karar beklentiler doğrultusunda alınan bir karardı. Yılbaşından beri yazdığım raporlarda hep aynı sözü tekrarladım: “Artık ucuz para yok”.

Yok da, maliyeti de abartılı hale getirmemek lazım. Nisan’ın sonunda bugüne kadar 500 baz puan yükselen fonlama maliyeti hayatı zorlaştırmaktan başka bir işe yaramadı. Dolar/TL dün yine 4.70’lere doğru yola çıktı.

Piyasaya göz attığımızda, ortada dolanan paranın büyük bir meblağ olmadığı, bazı günler yabancıların işlem bile yapmadığı, yurt dışından parasını yöneten Türklerin işlem hacminde ciddi bir yer tuttuğunu anlayabiliyoruz. Eskiden bu insanlara “bıyıklı yabancı” derlerdi. Günlük işlem hacminde önemli yer tutan spekülatörlerden birine geçen hafta takıldım: “İşiniz iş, alım satım bir tek size kaldı”. Aldığım cevap şaşırtıcıydı: “Biz bile yokuz artık, çok daha küçükler işlem yapıyor”.

Demek ki BIST’teki işlemler fazla para bağlamadan işlem yapan orta ölçekli spekülatörlere bağlı olarak devam ediyor. Döviz piyasası oldukça hareketli ama orada da fazla hacim yok. Dalgalı Kurun en önemli özelliği, TL varsa Dolar alabiliyorsunuz. Yoksa alamıyorunuz. Merkez Bankası piyasayı sıkıştırdıkça TL Likiditesi azalıyor. Ancak bu önlemler Dolar/TL’nin yükselmesini engellemekte fazla başarılı değil. Dün bunu iyice anlamış olduk.

“Bu şekilde devam etmemiz de mümkün değil..”

Milli Gelirin % 6.7 ‘si kadar cai açık veriyoruz artık. Eğer hatırlarsanız yıl başından beri olumsuz senaryolarda % 7.5 civarında cari açık/milli gelir oranı beklediğinden bahsedip durmuştum. Belki o günlerde bu beklenti birçok kişiye “yok artık” dedirtmiştir ama şimdi elimizle uzanacağımız kadar yakın oldu.

Enerji ve Emtia Fiyatlarının yükselmeye devam etmesi durumunda, ya Türkiye Büyüme Hızını yavaşlatacak ya da yüksek enflasyon-yüksek cari açık-yüksek döviz kurları-yüksek faiz faturası ödeyecek. Yani ekonomi politikaları idarenin eliyle değişmezse, piyasalar sert bir fren yaparak mevcut politikaları işlevsiz hale getirecek. Bizden söylemesi.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara