Piyasalar her zaman yeni fırsatlar sunar ama….

Karışık duygularla tamamladığımız haftanın ilk işlem gününden sonra, sabah itibarıyla durumu bir özetleyelim:

Dolar/TL ve Döviz Sepeti yüksek seviyelerde yola devam ediyor. Orada bir değişiklik yok. Gösterge tahvilin faizi de yükseldi. BIST ise daha itidalli bir görünümdeydi. Mütevazı bir düşüşle günü kapattı. Gelişen ülke piyasalarında da benzer şekilde karışık bir seyir vardı. Avrupa da keza, pek olumlu seyretmedi.

ABD piyasalarında ise sert yükselişler göze çarptı. Belki de ABD ve Çin arasındaki gerginliğin bir süre sonra yatışacağına dair beklentilerin yükselmesi de bu toparlanmada etkili olmuş olabilir. Uzmanların bazıları, geçen hafta piyasaların aşırı tepki vererek düşmesinden sonra gelen doğal bir tepki hareketi olduğunu söylüyorlar. Olabilir.

Varna’da başlayan AB-Türkiye görüşmeleri de gündemin önemli bir maddesi. Daha önceki raporlarımda bahsettiğim gibi, üç adet mesele öne çıkıyor: Vize serbestisi, Gümrük Birliğinin revizyonu ve mülteciler konusunda AB’nin ödemesi gereken yardım parası. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalardan anlaşılıyor ki, bu konuların dışında pek bir konu görüşülmüyor.

“Döviz kurları hakkında uyarmıştım..”

Ancak AB’nin vize serbestliği ve Gümrük Birliğinin güncellenmesi konusunda herhangi bir adım atması mucize kabilinden bir gelişme olur. Ancak daha önce Suriyeli Mülteciler için yapılan anlaşmadan doğan alacağın kalan bakiyesi Türkiye’ye ödenecek diye düşünüyoruz.

Özetle, piyasalarda Cuma gününden bu sabaha doğru çok büyük bir değişiklik yok. Yine de döviz kurları ve gösterge tahvilin faizini, LIBOR faizlerini ve küresel piyasaların seyrini yakından takip etmekte fayda var.

Birçok kez “döviz kurları düştükçe borcu ya da ödemesi olanlar pozisyon açsalar iyi olur” dediğim için, şu anki şartlara herhangi bir önlem almadan gelenler için “sabredin, piyasalar her zaman fırsat sunar” diyorum. Ancak eskisinden daha maliyetli olacağı kesin bu fırsatların.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara