Piyasalarda dengesizlik devam ediyor…

Dün piyasalar yine değişik bir görünümdeydi. BIST, Dolar/TL ve Gösterge Tahvilin faizi beraberce düştü. Demek ki, piyasalarda hala denge kurulamamış. Kısıtlı bir para bir yerden diğerine hareket ediyor.

2017 yılının cari açık rakamlarının beklenenden daha yüksek çıkması artık kanıksadığımız bir durum. Ekonomi Bakanlığı ve Maliye Bakanlığının sürekli olarak ek vergiler koyarak engellemeye çalıştığı ithalat, “rekor kırıyor” diye açıkladığımız ihracattan çok daha hızlı artıyorsa, şapkayı önümüze koyup düşünmemiz gerekir.

Diğer taraftan ABD’de TÜFE rakamlarının beklenenden daha yüksek çıkması, Trump yanlısı Fed Başkanı Powell’e bile “kademeli faiz artışları devam edecek” dedirtti. Bundan sonra Fed’in adım adım politika faizlerini enflasyona yaklaştıracağını görmek gerekiyor. Bu durumda ABD tahvillerinin faizleri de, özellikle 10 yıllıklarda yükselmeye devam edecek. En azından Fed’i n faiz adımları bitene kadar.

Türkiye ve ABD arasındaki askeri operasyon tartışmalarının yavaş yavaş sertleşmeye başladığı gözlerden kaçmıyor. Önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “galiba Osmalı tokatını yememişler daha” diyerek tartışmaya yeni bir boyut kazandırması karşısında ABD tarafı sessiz kalmayı tercih etti.

Aslında sıkıntı şu: ABD daha önce “terörist” olarak tarif ettiği unsurlara bugün başka bir isim altında yardımda bulunuyor. Bu unsurlar on yıllar boyu Türkiye’de onbinlerce masum insanı öldürmüş terör odaklarına bağlı olarak hareket ediyorlar. ABD’nin İsrail ile beraber bölgede yeni haritalar icat etmeye çalışması sebebiyle, Türkiye’nin güvenliği tehlikeye giriyor.

“Trump’ın yanına Netenyahu da eklendi..”

İsrail Başbakanı Netenyahu ve ABD Başkanı Trump, usulsüzlüklerden rüşvete kadar birçok konuda sıkıntılı durumdalar ve onları koltukta tutacak tek reçete sıcak çatışma. Ne yazık ki, bazı odaklar iki siyasetçiyi en zayıf yerlerinden yakalamış durumdalar. Sonuç olarak, koltukta kalabilmek için masum insanların canı ile oynuyorlar. Maalesef, gerçek bu.

Her ikisinin bu halleri, Kuzey Kore liderini bile daha sempatik hale getiriyor. Sonuçta okyanusa düşen roketlerden başka bir zalimliğine şahit olan yok. İran için de aynı durum geçerli. İsrail’in hem Kudüs, hem de diğer yerlerde uyguladığı şiddete benzer bir şiddeti bu coğrafyada sahneleyen kimse yok. Belki şu an ortalarda gözükmeyen İŞİD ya da diğer ismiyle DEAŞ, İsrail’İn gösterdiği zalimliğin üzerine çıkan bir vahşet sergiledi. Onların hemen arkasından Suriye Rejim Güçleri geliyor.

Tüm bu olan bitenler “mantık çağı” adı verilen dönemin sona erdiğini gösteriyor. Bu durumda piyasalara eski paradigmalarla yaklaşmamak lazım. Beş dakika sonra neyin yaşanacağı bilinmeyen dünyada, her zaman temkinli olmak ve portföyü çok fazla çeşitlendirmemek gerekiyor.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara