Piyasalarda neden huzursuzluk var ?

Haftayı dalgalana dalgalana kapatıyoruz. Hisse senedi piyasalarından emtia piyasalarına, borçlanma kağıtlarından döviz kurlarına kadar ciddi gelgitlerin yaşandığını gördük. Bu durum devam edecek. Benden söylemesi.

Bir yandan küresel ticaret ve büyüme rakamları ortada herhangi bir rahatsızlık yokmuş gibi yola devam ederken, birçok kişinin “bir tuhaflık var ama” diye konuşması ilgi çekici. Açıkçası birçok gerçek, kimsenin bakmadığı ayrıntılarda gizli. Faiz oranlarından çok Trump’ın dün korumacılık adına attığı son adım bardağı taşırdı. Demek ki meseleyi başka yerlerde aramak lazım.

Mesela Yönetim Kurulları toplanır ve aydan aya sonuçlara bakarlar. Ciro, karlılık, masraflar, fonlama maliyeti vs gibi. Eğer yeni bir yatırım yapılacaksa o da tartışılır ama kimse doğrudan doğruya şu soruları sormaz: “çalışan memnuniyeti nasıl, tüketici eğilimlerinde bir değişim var mı, personelin eğitim seviyesi gelecekteki sorumlulukları karşılayacak düzeyde mi ?”. Vaktinde yatmayan ücretlere, yanlış İK Politikasına, rakiplerin bu konularda yaptıkları akıllı hamlelere fazla dikkat eden olmaz.

İşin doğrusu, bugün herkes zorunlu bir değişimden geçiyor. Bu değişimin sonunda yok olacak şirketler, meslekler ve görevler var. Teknoloji bu değişime hız veren en önemli unsur. İnşaatla para kazanmayı kafaya takmış ülkelere bu gerçeği anlatmak zor. “Nasıl olsa özel sektör doğru seleksiyonu yapar” diyerek diğer ülkelerden geri kalmayacağını düşünenler büyük yanılgı içinde.

“Yok olacaklar var…”

Para Sistemleri, Üretim Sistemleri, Sosyo-Kültürel yaklaşımlar ve Devlet Sistemleri ciddi bir “anonim” dirençle karşı karşıya. Akla hayale gelmeyen çarpıcı-sıradışı-marifetli işleri yapanlar artık falanca universiteden mezun olmuş kişiler değil, hayal gücü geniş ve farklı düşünen kişiler.

Belki de bu gerçek “meşhur” değil ama sağlam altyapıya sahip akademileri olan ülkeleri öne çıkaracak bir gelişme. Daha özgür düşünce, daha fazla hayal gücü ve daha esnek çalışma hayatı ile şeffaflığı esas olarak belirleyen sistemler gelecekte hayatta kalacak. Diğerleri yok olacak.

Yok olacakların sayısı azımsanmayacak kadar çok. Teknolojiye geçiş yapamayan her yapı tarihe karışacak. Şimdi siz cevap verin: “Piyasalarda neden huzursuzluk var ?”. Bana Fed demeyin sakın.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara