Piyasaları 24 Saat Gözlemek Lazım…

Bu perşembe Merkez Bankasının faizleri tek haneye indirmesi bekleniyor. Bunun faydası veya zararları üzerine uzun uzadıya yazdığım için daha fazla yorum yapmaya gerek duymuyorum. Ancak, gelişmeleri çapraz okuyarak çözmekte fayda var.

Fed, ABD’de enflasyonun düşmeye başladığını düşündüğü için bundan sonraki faiz artış adımlarını ufaltmaya karar verdi. Buna kesin gözüyle bakmasak da, Fed üyelerinin açıklamalarından anlıyoruz. AB Ülkeleri için bunu söylemek henüz erken. ECB geç başladığı faiz artış kampanyasına devam edecek gibi gözüküyor. Bu durumda Euro/Dolar paritesinin giderek güçleneceğini ve 1.05 seviyelerini test edebileceğini ön görebiliyoruz.

Elbette. bu durum ihracat için çok önemli. Parite kaynaklı zararlar ve kayıpların telafisini sağlayacak bir paritenin cari dengeye de fayda sağlayacağı aşikar. Sürekli değer kazanan doların dengeleri bozduğunu görmek için ekonomist olmaya gerek yok. Ancak ABD Dolarının küresel değer kazancının sürdürülebilir olmadığını öngördüğümüzü bu sebeple Ekim ayında tüm konferanslarda “buralardan Euro alan pişman olmaz” dediğimi hatırlıyorum.

“Kriptoda Eriyen Servet…”

Diğer taraftan, kripto piyasalarında ciddi bir çöküş yaşanıyor. Merkeziyetsiz değiş tokuş değerlerinin düzenlemeye tabi olmasını söyleyenler bir tarafta, gerek olmadığını söyleyenler diğer tarafta tartışmaya devam ederken, yatırımcıların servetlerini erittiğini görüyoruz. Milyarca dolar eriyen varlıkların yanı sıra, hisse senedi piyasalarında “şelale düşüşü” bekleyenlerin sayısı da arttı. Beni en çok düşündüren 2008 krizinden az önce tamamen açık pozisyon almış ve ciddi para kazanmış olan bazı spekülatörlerin bugünlerde yine bu şekilde gardını almış beklediklerine dair haberleri de alıyoruz.

Tüm bu karışık haberler, fazla para bağlamadan işlem yapma güdüsünü artırıyor ve nihayetinde volatilite her gün artıyor. Neredeyse 24 saat tetikte olmamız gereken bir süreç içinde olduğumuzu görüyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

 

Ara