Piyasaların virüs dahil-virüs hariç halleri….

Trump’ın orta doğuyu yeniden karıştıracak planını önümüzdeki günlerde analiz edeceğiz. Ancak, şu an için Çin’deki virüs salgını neticesinde hareketlenmelere bakalım

Gerçekten Çin’den yayılan virüsteki yeni gelişmeler piyasaları bozmaya devam ediyor. Son olarak Petrol Fiyatlarının 60 Doların altına indiğini de gördük. Bu seviyele son iki yılın destek seviyelerine çok yakın. Eğer burada tutunamazsa 50 Dolara kadar yaklaşabileceği görülüyor. Eğer dünya için kötü bir gelişme bu düşüşün sebebi olmasaydı, cari işlemler açığımız için sevindirici bir gelişme diyebilirdim.

Petrolün son 5 yılda gördüğü en düşük seviyenin 47 Dolar civarı olduğunu da hatırlatmak istiyorum. Eğer bu virüs ortaya çıkmamış olsaydı Petrol Fiyatları geride bıraktığımız 3 yıla göre daha yüksek bir platoda fiyatlanmaya devam edecekti. Şu an için formasyonda ciddi bir bozulma gözüküyor.

“Altını bırak, Paladyuma bak…”

Altın ise ABD-İran krizindeki seviyelerine tekrar yaklaştı diyebilirim. Uzmanlar Altında yapılan satışların % 30 düştüğüne işaret ederken, birçok uluslararası kuruluş yeni bir rallinin başlayacağına dair açıklamalar yapıyorlar. Çin’deki virüs vakasından önce IMF’nin küresel büyüme beklentisini düşürmesi Altın Fiyatlarındaki yükselişin arkasındaki en önemli etkendi diyebilirim. Böyle devam ederse, 1600 Doları geçme ihtimali oldukça yüksek.

Değerli metallere baktığımızda Gümüşün de Altın gibi hızla yükseldiğini ancak Platin’de fazla bir haraket olmadığını müşahade ediyoruz. Ancak, Paladyum’u hepsinden ayırıp ayrıca değerlendirmek gerekiyor: Paladyum 2016 yılının başından beri yükselişte. O zamanlar fiyatı 500 Dolar civarındayken bugün 2334 Dolar olmuş. Muazzam bir kazanç bu. Hibrit Otomobillerde kullanılan Paladyumun, söz konusu otomobillerin üretiminin hızlanmasıyla beraber fiyatlarının sürekli yükseldiği anlaşılıyor. Paladyum ayrıca mücevher yapımında, diş hekimliğinde, saat yapımında, kan şekeri test şeritlerinde, uçak bujilerinde, cerrahi aletlerde ve elektrik temaslarında kullanılıyor. Daha çok Güney Afrika, ABD ve Kanada’da bulunduğu söylenen madenin ortaya çıkışı 19. yüzyılın başında olmuş. O zamandan beri de sanayide kullanılıyor.

Özetle, biz sürekli Altına doğru bakarken, başka emtialarda ciddi hareketlilik var. Ara sıra daha geniş açıdan bakmanın faydalı olduğu böylece anlaşılıyor diyebilirim.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara