Powell’dan Merkel’e.. Dünya iyice karışıyor !

Powell bugüne kadar yaptıklarıyla ABD Başkanı Trump’dan daha popüler ve sevilen bir insan haline geldi diyebilirim. Adeta Fed, ordusu olmadan bile ABD Devletinden güçlü olduğunu kanıtladı diyebilirim.

Geçen hafta herkes Fed Başkanı Powell’in açıklamasını bekliyordu. Açıkçası bol bol konuştu ama fazla bir şey söylemedi diyebilirim. Aslında bilmediğimiz bir şey söylemedi desem daha doğru.

Öncelikle, Powell, “Ekonomik faaliyet ikinci çeyrekte benzeri görülmemiş hızda düşecek” dedi ve bir sonraki işsizlik rakamının çift haneli olabileceğinin altını çizdi. Bu anormal bir durum. Çünkü sağlıklı zamanlarda ABD Ekonomisi % 3.5 işsizlik yaşıyor. Burada bahsedilen işsizlik oranı % 10.4. Bu rakam Başkanlık Seçimlerine doğru Trump’ı zorlayacak gibi gözüküyor.

Tabii herkesin en çok ilgilendiği konu Fed’in vereceği ilave desteklerdi. Bu konuda da yatırımcıların yüreğine su serpti ve “bizim programımız kredi büyümesi için bankaları destekleyecektir” dedi.

Ayrıca, doğrudan mali destek de sağlanabileceğini söyleyen Fed Başkanı, böylece ekonomik hasarın sınırlandırılabileceğinin altını çizdi. Büyük Final ise şu cümleyle geldi: “Toparlanmadan emin olana kadar yetkilerimizi kullanacağız. Politika tutumumuz olması gereken yerde. İhtiyaç oldukça araçları kullanmaya devam edeceğiz. Varlık alımları dikkate alındığında politika duruşumuz uygun.” Bu cümle bittiğinde BITCOIN dahil tüm yatırım enstrümanlarında yükseliş başladı diyebilirim.

Soru cevap bölümünde ise, Fed Başkanından mucize beklendiğini anladık. Bir soru üzerine Powell, “Zordaki şirketlere kredi sağlayamayız, yetkilerimiz dahilinde davranıyoruz.” dedi. Başka bir soru da durmadan borçlanan ABD Hükümeti ile ilgiliydi. “Şu an kamu borcundan endişe edeceğimiz bir zaman değil” diyerek ustalıkla savuşturdu diyebilirim.

“Ve bir anda tazminat meselesi patladı…”

Bir başka soruya da Powell, “Ekonomideki toparlanma bizi virüs öncesi seviyelere getirmeyecek” diye cevap verdi ve toparlanmanın zamanı hakkında büyük bir belirsizliğin olduğunun altını çizdi. Hasarın büyük olmaması için müdahalede tereddüt göstermeyeceklerini tekrar etti ve varlık alımlarının süreceğini ısrarla belirtti. Ancak, “sadece bizden değil maliye politikasından da destek gelmeli” diyerek Kongre’nin bu konuda yetkili olduğunu hatırlatmayı ihmal etmedi.

Sonuç olarak, faizlerde bir değişikliğe gitmeyen Fed FOMC komitesi, daha uzun bir süre ekonomiye para politikalarıyla destek olacağını söyledi. Para ve Sermaye Piyasalarında bu açıklamanın coşkusu bir süre devam etti. Ancak, tüm bu coşku Perşembe gecesi sona erdi.

Almanya’da Merkel, ABD’de Trump ve nihayetinde Avusturalya Hükümetinin Korona Virüsü Salgını sebebiyle Çin’den tazminat talep edeceğine dair haberler peş peşe gündeme düşünce ortalık bir anda gerildi. Hatta Çin ve Avustralya arasında sert mesajlar gidip geldi. Böylece Powell ile yükselen piyasalar, tazminat şokuyla sallandı, Hisse Senedi Piyasaları ve Petrol toparlanırken bir daha tokat yedi. Altın ve Kripto Paralar da yönünü yukarı çevirdi.

Yarın bu tazminat meselesi üzerine biraz daha ayrıntı vereceğim.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara