Putin İçin Geri Sayım Başlamış Gözüküyor..

Putin İçin Geri Sayım Başlamış Gözüküyor..

İsveç’in NATO üyeliği meselesinde Türkiye’nin bir anda yeşil ışık yakması, hemen ardından Ukrayna da NATO’ya katılmalı” ifadelerine katılması ve Rusya’nın karşı çıktığı talepleri kabul etmesi, bambaşka bir diplomatik sürecin başladığını gösteriyor.

Şimdi İsveç Meselesi için TBMM karar verecek. Eğer Muhalefet bu yolu tıkamaya kalkışırsa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “bunların bir dediği diğerini tutmuyor” diye eleştirmesi yüksek bir olasılık elbette. Dolayısıyla Meclis’te sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum. İsveç’in NATO üyeliği tüm dünyaya hayırlı olsun.

Diğer taraftan Türkiye’nin İsveç’e yaptığı eleştiriler ve dini konularda yaşanan olumsuzlukların arkasında Putin’in parmağı olabileceğine dair bilgilendirmelerin yapıldığını tahmin ediyorum. Bundan başka Wagner ile başlayan sürtüşmenin yayılacağı ve Putin için geri sayımın başladığı konusunda ikna edici bir raporun verildiğini düşünüyorum. Aslında geriye dönüp bakıldığında, son ABD Ulusal Güvenlik Belgesinde “Ruslarla uzlaşmayacağız, onlara yardım edenler de” anlamına gelecek bir cümleyi hatırlamak mümkün. Bu sözlerin raporda kalmayacağı ve bu konuda ciddi adımlar atılacağını bilmek gerekiyordu.

Sanıyorum, İsveç Konusunda bir anda fikir değiştiren Türkiye, başka konularda da umulmadık açıklamalar yapabilir. Tüm bunların Yeni Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın çalışmaları sonucunda ortaya çıktığı söylenebilir ama meseleye biraz daha geniş açıdan bakalım:

Suudi Arabistan ve ona bağlı Körfez Ülkelerinin ABD ile eşgüdümde olduğu biliniyor. Dolayısıyla Türkiye’nin ihtiyacı olan kaynak, ABD’nin onayını almadan gelmeyecektir. Rusya’ya zaten sırtımızı dönmüş durumdayız, Çin ile istikrarlı bir ilişki kuramıyoruz. Türkiye’nin son manevrasından sonra Azerbaycan’ın kendini pozisyonlaması biraz sancılı olacak gibi ama zor oyunu bozar derler.

Herkesin “Putin’den sonra yaşam” konusunda çalışmalara başlaması gerekir diye düşünüyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

 

Ara