Şansımızı fazla zorlamasak iyi olur…

Bir yandan İdlib gerginliği diğer taraftan, yargı kararlarının yarattığı kafa karışıklığı derken işlem haftasının sonuna geldik. Siyasi ve adli konulara ilerde değineceğiz. Bugün Merkez Bankası’nın kararını biraz daha analiz edelim dedim.

Merkez Bankası’nın faiz kararı bizi şaşırtmadı ama bana kalırsa eldeki şartları çok fazla zorluyor diyebilirim. Özellikle enflasyonun tek haneye düşmesi ile alakalı herhangi bir algı oluşmamışken, negatif reel faiz ortamı yaratmaması gerekiyordu.

Peki biz Merkez Bankası Yönetimi olsak ne yapardık? Cevap çok basit: En fazla 25 baz puan indirim yapıp bundan sonraki aylarda ki enflasyon gelişmelerine göz atardık. Ancak Merkez Bankası’nın aklındaki şu da olabilir: “Eğer ilerki dönemlerde faiz yükselteceksem, elimde fırsat varken indirebileceğim kadar indireyim”.

Elbette piyasanın verdiği ilk tepki döviz kurlarının yükselmesi oldu. Ancak, döviz kurları zaten geçen haftadan beri ısınmıştı. Dolayısıyla Dolar/TL’nin verdiği tepki şimdilik çok büyük değil. Yine de bundan sonraki Merkez Bankası kararlarında tetikte olmamız gerektiğini de ortaya koyuyor.

“Artık her hafta Merkez Bankasını konuşacağız…”

Açıkçası herkesi memnun etmeye çalışan bir pozisyonda olmak kolay değil. Siyaseti kızdırmamak lazım, ne de olsa büyüme her iktidarın önceliği. Piyasaları da bozmamak gerekiyor, orada da finansal istikrar “olmazsa olmaz” konumunda.

Her zaman söylediğim gibi, maliye politikasının büyümeye destek verecek bir durumda olmaması, politika faizlerini düşürmekten başka çare bırakmıyor. Orası da Merkez Bankasının kontrolünde.

Belki de bazen “doğru olanı yapmak” kadar “doğru şekilde yönetmek” de gerekiyor. Tekrar ediyorum; Merkez Bankası bu ay pas geçebilirdi ancak demin de belirttiğim gibi hem Siyaseti karşısına almamak, hem piyasayı idare etmek, hem de bundan sonraki dönemlerde faizi yükseltmek gerekirse, elinde fırsat varken indirmek isteyince 50 baz puanlık indirim kaçınılmaz oldu.

Bundan sonra kritik bir eşikte olduğumuzu söylemem gerekiyor. Her ay enflasyon oranlarına bakıp, Merkez Bankası’nın alacağı karar üzerine tartışma yapacağız. Elbette, karardan sonra da tartışacağız. Her ay karar verileceğine göre, Merkez Bankası’nın kararlarını tartışmayacağımız her hangi bir hafta yaşamayacağız gibi gözüküyor.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara