Satışlar kesildi ama temkinli olalım…

Piyasalardaki satış baskısı durulmuşa benziyor. Hatta bazı uluslararası kuruluşların, “satışlar bitti şimdi alım zamanı” diye cesurca yorumlar yaptığını da görüyorum. Ben temkinli olmanın daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Sermaye Piyasalarındaki gelişmeler, çoğu zaman reel sektördeki gelişmelerden bağımsız olarak hareket ediyor. Geçen yıllarda paylaştığım raporlarda sıkça dile getirdiğim gibi, reel sektörde oluşan fon fazlasından beslenmiyor artık sermaye piyasaları. Bugün 1990’lardan farklı olarak Sermaye Piyasaları kendi finansman ve kaldıraçlarını icat etmiş ve yaratmış durumda.

Dolayısıyla her iki tarafın dinamikleri farklı şekilde seyrediyor. Türkiye’de firmaların küçük sermayelerle büyük cirolar yarattığını herkes biliyor. Düşük karlılık sebebiyle ince bir çizgide yürüyen reel sektör şirketlerinin, nakit akışı problemlerini yüksek borçlanmayla sürdürdüğünü de görüyoruz. Bu durumda hisse senedi piyasalarındaki gelişmeler şirketlerin gerçek hallerini yansıtmıyor olabilir demek yanlış olmaz.

“Bu yüzyılın dinamikleri farklı…”

Bugün piyasalarda öyle sert ve şiddetli dalgalanmalar oluyor ki, firmaların kar ederken battıklarını bile görebiliyoruz. Nakit akışındaki boşlukları köprü kredilerle aşmaya çalışanların ayağı tökezlediği anda, tarihin tozlu sayfalarına karışması an meselesi haline geliyor.

Birçok firmanın yırt dışında yatırım yapmasının da sebebi bu. AB üyesi ülkelerde yapılan yatırımların hem finansman hem de girdi maliyetleri düşük, ayrıca müşteri de hazır. Fiyat esnekliği ise karlılığı yok edecek kadar değil.

Maalesef, Ekonomi Bakanlığı ve Maliye Bakanlığının üst üste artırdığı vergiler, gümrükte çıkarılan zorluklar üst üste toplandığı zaman, Türkiye’de iş yapmanın kolay olmadığı sonucu ortaya çıkıyor.
Diğer taraftan Hazinenin, vergilerden kalan tasarrufları borçlanma yoluyla çekmesi de bir başka gerçek.

Açıkçası, ekonomik modelin ciddi bir revizyona ihtiyacı olduğu gözüküyor.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara