Seçim Senaryoları ve Yükselen Faizler…

Seçim anketleri 24 Haziran yaklaşırken heyecanı artıran unsurlar olmaya başladılar. Söz konusu anketlere itidalli ve mesafeli şekilde baktığımız zaman, Başkanlık Seçiminin ikinci tura kalması ihtimalinin giderek arttığını gözlemleyebiliyoruz.

Elbette, seçimde yarışan partilere yakın anket şirketlerinin pek akla yatkın olmayan açıklamalarının içindeki rasyonel parçaları toparlayarak bu yorumu yapıyoruz. Şu ana kadar, seçimin muhtemel sonuçlarının piyasalar üzerine tam olarak yansıdığını düşünmüyorum. Sanıyorum bayramdan hemen önce piyasalar seçim senaryolarını daha fazla satın almaya başlayacak.

Gösterge tahvilin faizindeki yükselişi, yaklaşan seçimlere bağlamanın doğru bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum. Şöyle ki, gelişmekte olan ülkelerden ciddi miktarda sermaye çıkışı var. Faizlerin yükselme sebebi de bu. Ancak temel sebep bundan sonra faizlerin sürekli yükselecek olması. Bu durumda yatırımcıların bugünkü borçlanma kağıtlarını elden çıkarmak istemeleri gayet doğal. Türkiye’de iki yıllık gösterge tahvilin faizi % 18 seviyesine gelmiş durumda. Bu oran Şubat ayında % 13’ün altındaydı. Bir yıldan kısa vadeli özel sektör tahvillerinin faizleri de dün itibarıyla % 20’ye geldi dayandı.

Küresel Piyasaları takip ettiğimde de, gelişen ülkelerin borçlanma maliyetlerinin giderek arttığını görüyorum. Yüksek Büyüme-Yüksek Faiz-Yüksek Enflasyon sürecine girmiş bulunuyoruz. Tekrar uyarmak istiyorum, böyle bir süreçte Türkiye’nin Yüksek Faiz-Yüksek Enflasyon-Düşük Büyüme sarmalına düşmemesi gerekiyor.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara