Seçime girecek partiler belli, sıra aday(lar)da….

Kısa işlem haftasına olukça hızlı başladı diyebiliriz. Gözüme çarpan detayları sıralamak istiyorum:

  1. Erken seçim açıklamasından hemen sonra gevşeyen Dolar/TL’nin tekrar yükselişe geçtiği görülüyor
  2. Merkez Bankası’nın faiz konusunda nasıl bir açıklama yapacağıyla ilgili spekülasyonlar tavan yapmış durumda
  3. CHP-İYİ PARTİ ittifakı sonucu seçimlere girecek partilerin kesinleşerek resmi olarak açıklanması, siyasi kulisleri hareketlendirmiş gözüküyor
  4. Bugün muhalefet cephesinin Başkan Aday ya da Adaylarını açıklaması bekleniyor. Aday ya da Adayların açıklanmasıyla siyasette eksen kaymalarından ya da paradigma değişikliklerinden bahsetmek mümkün olacak.

Şimdi tek tek maddelerin detayına kısaca girelim: Hafta Sonu Posta Gazetesine verdiğin röportajda dediğim gibi, ” Türkiye’de döviz kurlarının yükselme ihtimali her zaman düşme ihtimalinden fazladır.” Yani yükselmesi doğal, düşüşü spekülatiftir. Nadir zamanlarda tüm doğru işler bir araya geldiğinde TL değer kazanır. Bu da kalıcı olmaz. Dolayısıyla şaşırmamalı.

Faiz kararına geçelim: Merkez Bankası’nın bu aşamada “ben bağımsız bir kurumum” diye kendini ispatlamaya kalkmasını beklemiyorum. “Biz sana kızarız ama sen bize aldırma işine bak” dense bile Merkez Bankası bu riski almayacaktır.

“Aday ya da Adaylar ortaya çıksın da, ona göre konuşalım…”

Muhalefet Partilerinin beklenmedik adımı sonucunda seçim şartlarında meydana gelen değişikliğe yapılacak son ekleme, adayların açıklanması olacak. Eğer AK Parti- MHP ittifakının ortak adayının karşısına, CHP-İYİ Parti ittifakı sağ kanada yakın bir aday çıkarırsa gelişmeler farklı olacak. Sol eğilimli bir aday çıkarması da mümkün elbette. O zaman da gelişmeler farklı bir eksene oturur.

Sol eğilimli adayların “icraat” açısından halk tarafından tescillenmiş olanları sadece ve sadece başarılı şekilde belediye başkanlığı yapmış olanlar. Dolayısıyla aday seçenekleri orada kısıtlı. Sağ taraftan aday gösterilmesi de, Ak Parti-MHP ittifakından da oy koparmak amaçlı olacak. Ancak, sol görüşlü ya da sosyal demokrat seçmeni küstürme ihtimali de var. Herkesin gönül rahatlığıyla kabul edeceği bir aday bulmak da kolay değil. Hem de bu kısıtlı zamanda.

Bu açılardan bakıldığında AK Parti-MHP ittifakının daha yekpare bir görüntü çizdiği görülüyor.

Hep beraber Aday ya da Adayları bekliyoruz. Açıklandıktan sonra daha detaylı analiz yapmak mümkün olacak.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara