Seçimlere Bakarken Amerikan Bankalarını Gözden Kaçırmayalım..

Seçimlere Bakarken Amerikan Bankalarını Gözden Kaçırmayalım..

Nisan Ayı boyunca yaptığım sunumlarda “bizi bekleyen 8 risk” adlı slaytta banka batışlarının devam edebileceğine dair uyarılarda bulundum. Daha önceki birçok yazımda AB ile ABD Bankacılığının birbirinden farklı yaklaşımlar içerdiğini ama özünde her iki tarafın da yanlışlarının bol olduğunun altını çizdim.

Geçenlerde aynı tehlikeye ünlü yatırımcı Warren Buffett da dikkat çekmiş

“Daha fazla ABD bankası iflas edebilir ancak mudiler para kaybetmeyecek” şeklinde bir açıklama yapmış.

Berkshire Hathaway Başkanı olan Buffett verdiği bir röportajda “Banka iflasları ile işimiz bitmedi” demiş. Ancak mudiler devlet tarafından korunurken, sorunlu banka hisselerinin değerli yatırımlar olmadığını ve hükümetin mevduat sahiplerini korumak için harekete geçse bile hissedarların büyük ihtimalle kurtarılamayacağı konusunda uyarmış. “Vatandaşı kurtaracaklar ama hissedarları kurtarmayacaklar” demesi gündeme damga vurmuş durumda.

Bu arada ilginç bir açıklama daha yapmış. “Halk FDIC ‘nin ABD hükümeti olduğu izlenimine sahip. Fakat FDIC ‘nin tüm maliyeti bankalar tarafından karşılanıyor. Yani bankalar sayesinde yaşanan gelişmeler hükümete maliyet yaratmadı”. Aslına bakılırsa dünyanın her yerinde tasarruf mevduatı sigortası aşağı yukarı bu şekilde çalışıyor. Ayrıca el konulan aktiflerin satışı ya da işletilmesinden de tasarruf mevduatı sigortasının gelirleri oluşabiliyor.

Sanıyorum Buffett bu analizi ile mevduatların fon koruması altında olması sebebiyle mudilerin panik olmasını önlemeye çalışmış ama diğer taraftan sorunlu bankaların hisselerini “kelepir” görerek alanların büyük bir hata içinde olduğunu ima etmiş. Yani tasarruflar korunurken, yatırımcıların korunmayacağının altını çizmiş. Elbette piyasaların nefes aldırmadan ürettiği gündemin arasında sarf ettiği sözler bir süre sonra unutulabilir ama Amerikan Bankacılık ve Finans Sistemindeki sıkıntıları dile getirmesi açısından not edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Tekrar hatırlatmak gerekirse: ABD’de kurumlar finansmanlarının % 19’unu Bankalardan sağlarken, AB’de bu oran % 80’in üzerinde. Bu sebeple banka batışlarının sisteme vereceği zarar, Amerikan Özel Sektör Tahvil Piyasasında ortaya çıkacak bir felaketin yanında oldukça küçük kalacaktır. Yine de felaket buradan başlayabilir diye uyarmak istiyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

 

Ara