Sesli Tartışmalar, Sessiz Gerginlikler..

Ülke gündeminin ilk sırasında olanlar sebebiyle yaklaşan NATO zirvesi ve Türkiye’nin Diplomatik adımlarıyla, söz konusu adımların yansımaları gölgede kalıyor diyebilirim.

Şu an herkesin odak alanı nerede, o belli. Ancak dün piyasa kapanışında oldukça sert satışlar geldi ve bir anda Dolar/TL 8,48 olarak tarif edilen kritik seviyeye yaklaştı. Bana gelen mesajların çoğunda “erken seçim mi olacak” ya da bunun benzeri endişeli sorular vardı. Cevabım net oldu: “Erken Seçim olmaz ama erken seçim varmış gibi iç siyaset giderek sertleşecek.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün bazı büyük ABD Yatırımcılarıyla online görüşmesi olacağı söylenmişti. AK Parti grup toplantısı ve öğleden sonra MKYK’ya katılacağı bilinen Cumhurbaşkanı’nın bu toplantıyı hangi saat diliminde yapacağı belirtilmedi. Piyasalardaki bozulmayı görünce “acaba toplantı ertelendi mi ? ” ya da “Türkiye ve ABD arasında yeni bir gerginlik mi var ?” diye düşündüm.

“Mesele ABD mi, İç Siyaset mi ?…”

Açıkçası Merkez Bankası Başkan Yardımcısı değişikliğinin piyasaları bu kadar etkileyeceğini sanmıyorum. Dolayısıyla elimizde iki adet seçenek var:

  • İç Siyasette yeni bir gerginlik
  • ABD’li yatırımcılarla yapılacak toplantısının ABD Hükümeti’nin baskısıyla iptali

İlkinin cevabını alabilmemiz kısa vadede zor, ikincisinin cevabını ise bugün alırız. Eğer piyasa tepkisi haftalardan beri büyüyen sessiz gerginlik ise, bunun yan etkilerinin ne olacağını şimdiden kestirmek zor. Özellikle yukarı doğru gitmesi yatırımcılar tarafından desteklenen BİST’e gelen sert satışlar düşündürücüydü.

Bugün piyasayı çok yakından takip etmekte fayda var.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara