Şimdi Bekle Gör Zamanı..

Haftaya yükselmeye devam eden faiz gerçeğiyle başlıyoruz. Euro ve Dolar cephesinde faiz yükselirken TL’nin adım adım değer kaybetmesi gözlerden kaçmıyor.

Beklendiği gibi ECB 75 baz puanlık bir artışa imza attı. Ayrıca karar metninde faizlerin daha da yükselebileceği belirtildi. Enflasyonun hali hazırda çok yüksek olmaya devam ettiği ve uzunca bir süre hedef üzerinde kalmaya devam edeceğinin de altı çizilmiş.

Buradan anlamamış gereken, Avrupa Merkez Bankası’nın önümüzdeki toplantılarda da faiz artıracağı diğer yandan da bir gözle büyümeyi takip edeceği oluyor. Enflasyonu tam düşüremeden resesyona girmek şu şartlar altında büyük bir talihsizlik olur. Türkiye’nin ihracat imkanları açısından da olumlu bir gelişme olmaz elbette.

ECB’den faiz açıklaması ile beraber büyüme beklentileri de seslendirilmiş: Euro Bölgesinde 2022 yılı için büyüme beklentisi % 2,8’den % 3,1’e çıkmış ancak, 2023 beklentisi % 2,1’den % 0,9’a, 2024 beklentisi % 2,1’den % 1,9’a düşürülmüş. Gelecek yıldan itibaren Avrupa’yı zor günler bekliyor. Artık bunu herkes kabul etmiş gibi. Gerçekten bu kış nasıl geçecek merak ediyorum.

Bu arada, % 6,8 olan 2022 enflasyon tahmini % 8,1’e, 2023 enflasyon tahmini ise % 3,5’ten % 5,5’e yükselmiş. Özetle büyüme yavaşlarken enflasyonda sınırlı bir düşüş olacağı bekleniyor.

“Tehlike Hemen Geçmeyecek..”

ECB Başkanı Christine Lagarde karar sonrası bir basın açıklaması yaptı. “Enflasyon zaman içinde gerileyecek” diyerek bu mücadelede yolun uzun olduğunu hatırlattı. Yüksek enerji fiyatları satın alma gücünü düşürdüğü, şirketlerin de zorlandığını ifade eden Lagarde’ın şu cümlesi önemliydi: “Enerji hâlâ enflasyonun ana kaynağı.”

Lagarde kısa vadeli olarak bakıldığında büyümede, enflasyonda sıkıntı gördüğünü söylerken, politika faizlerini daha ne kadar yükseltecekleri konusunda kesin bir söz vermedi. Anlaşılan şu ki, Avrupa Merkez Bankası enflasyonu durdurduğundan emin olana kadar faizleri yükseltmeye devam edecek. Bu durumda paritedeki dalgalanma hayatımızın bir parçası haline gelecek.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara