Şimdi faiz kararı için geri sayıma başladık…

Dövizi bozdurup TL faize yatırım yapmak için en önemli şart, kurların aniden yükselmeyeceğini garantilemek. Peki böyle bir garanti var mı ? Tabii ki yok.

Aslında iş burada kilitleniyor. Faize yatırım yapanlar uzun bir zamandır enflasyona bakmıyor. Belki de 1990’lardan beri, tek baktıkları parametre döviz kurları. Çünkü elindeki dövizleri satanlar için en büyük kabus, dövizin bir anda yükselmesi. Buna da bazen en büyük etkiyi Merkez Bankalarının faizi kararları yapıyor.

Geçen hafta enflasyon oranları açıklandıktan sonra bu sebeple hepimiz TCMB’nin alacağı faiz kararına odaklandık. Bu ayın 16’sında TCMB, 29’unda ise Fed kararını açıklayacak.

Benim fikrim şu: Enflasyon oranları Merkez bankasına “tek hamlede tek hane” fırsatı vermiyor. Ancak 50 baz puanlık bir indirim mümkün gibi gözüküyor. Böylece % 11.50 civarında bir politika faizi, yıl sonu hedefi olan % 8.6 enflasyon ile karşılaştırıldığında 3 puanlık bir reel faiz imkanı anlamına gelir. Şu anki şartlar altında kabul edilebilir bir durum. Tabii Dolar/TL hızla yükselmezse. Şimdilik bu ihtimali bir donduralım ve Fed cephesine bakalım.

“Fed faizlere uzun süre dokunmayabilir…”

Geçenlerde Fed’in 10 – 11 Aralık’taki toplantısına dair tutanaklar yayımlandı. Tutanaklara göre ekonomik parametrelerde çok önemli bir değişiklik olmadıkça faiz oranlarının bu seviyesi “uygun” olarak tarif edilmiş. Yani uzun süre böyle kalabilir.
Özellikle Ticaret Savaşları ile ilgili gerilimin azaldığı ve Brexit tartışmalarının nihayete erdiğinden bahsedilmiş azaldığını belirtilmiş. Hatta bazı Fed üyeleri “faizleri düşük seviyelerde tutmak risk oluşturuyor” demiş ve hem reel sektör hem de finans sektöründe dengeleri bozabileceğini dile getirmiş.

Özetlersek, Fed’in faiz indirimlerini durdurduğu şartlar altında TCMB’nin geçen yıl olduğu gibi sert faiz indirimleri yapmasını beklemek hayalperestlik olur. Ayrıca, geçen yıl baz etkisi sebebiyle enflasyonun düşeceğini biliyorduk. Bu yıl ise nefes nefese her ay enflasyon oranlarını bekliyeceğiz.

Bu sebeple fon talep ve fon arz edenlerin bu gerçekler ışığında hareket etmesi ve Dolar/TL’deki gelişmeleri yakından takip etmesi gerekiyor. TL Mevduatlarını DTH’a döndürmüşler için döviz kurlarındaki gelişmeler büyük önem arz ediyor. Bu kişilerin TL’ye dönmeleri için henüz yeterli zemin oluşmadı.

Diğer taraftan kredi talebinde bulunanlar ise “bekleyelim daha da düşsün” derken, ciddi bir fırsatı kaçırabilirler. Yani tasarruf edenin de borç alanın da kritik kararlar alması gerekecek. Sabır elbette önemli ama ele geçen fırsatları da tepmemek lazım.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara