Sorunlar aslında çözümlerdir…

Kime sorsam aklında hem sorunlar var hem de çözümler. Elbette bazı çözümler “önce saha temizliği sonra uygulama” tadında. Bazı çözüm önerileri de “kervan yolda düzülür” tarzında.

Ben isterseniz öncelikli sorunları bir yazayım:

  1. Türkiye’nin çok ciddi bir algı sorunu var. Yüzünü ABD ve AB’ye değil, Doğu’ya çevirmiş durumda. burada tek başına hatalı değil. Hem AB hem de ABD’nin kabahatleri de var Ancak Türkiye’nin ses tonunu diplomatik seviyeye çekmesi gerekiyor.
  2. Türkiye’nin Ekonomik Modeli heyecan vermiyor. İnşaat, Hizmetler ve Dijital Dönüşüme henüz tam olarak başlamamış sektörlerin sırtında büyüyor ve kamu kaynaklı ciddi bir harcama/yatırım ivmesi var. Kaynakların etkin kullanımıyla ilgili soru işaretleri yaratıyor
  3. Ekonomi Yönetimini n özerk haraket etmesi konusunda ciddi soru işaretleri var. Ekonomik kararların merkezileşmesi konusunda yatırımcılar endişeli olduklarını ifade ediyorlar. Uluslar arası kuruluşlar da benzer kaygıları taşıyorlar.
  4. Hukukun üstünlüğü, insan hakları, eğitim, sanat, spor ve bilim açısından sürekli geriliyor Türkiye. Dışardan bakanlar “bu ülkede iyi şeyler olmuyor mu hiç ?” diye soruyorlar. Binalar, insanlardan daha önemli hale gelmiş gibi bir kanaat oluşmuş durumda.
  5. Merkez Bankasından Dış Ticarete kadar kurmay pozisyonunda görev alanların, 21. yüzyılın değil, geçen yüzyıla ait paradigmalarla karar aldıkları gözüküyor. Faiz, döviz kurları, ticaret rejimi ve vergileme konusunda koordinasyonsuz ve aceleci kararlar alınıyor.

“Yeni Sorunlar da eklendi…”

Şu an bu geçmişe ait kaygıları taşıyan bu 5 maddeye eklenenler de var:

  1. Yeni Modelde Ekonomik kararların nasıl alınacağı kurulların ve bakanların işlevi tam olarak anlaşılamadı. Acilen netlik kazandırılması gerekiyor.
  2. TCMB, BDDK, SPK ve diğer düzenleyici otoritelerin çelişkili kararları ve geri çekilen kararları algıyı bozuyor. Belki de yeni sisteme adapte olma konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Bunun bertaraf edilmesi gerekiyor.

İşte böyle. “Peki Çözümler nerede ?” diye soracaksınız biliyorum. Bence madde madde okurken, yukarıda bahsedilen sorunların çözümlerini de bulacaksınız. Bazen şu ana kadar yapılanların tersini yaparak. Bazen de bu yapılanların hiçbirini bir daha yapmayarak.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara