Sözel Müdahale bu sefer etkili olacak mı ?

Merkez Bankası, Ekonomi Bakanı ve Cumhurbaşkanı’nın bir araya gelerek ekonomideki son gelişmeleri görüştüğü toplantı piyasalarda heyecan yarattı. Bunun bir benzerini geçen hafta Külliye’de yapılan toplantı ile yaşamıştık. Her iki toplantı esnasında döviz kurları ve gösterge tahvildeki faizler gerilemiş, ancak herhangi bir adım atılmaması sebebiyle tekrar yükselişe geçmişlerdi.
Aslına bakılırsa, devletten bir adım geldi. Türk Parasını Koruma Kanunu ve Kambiyo Rejimini idare eden 32 sayılı kararda değişiklik yapıldı. Buna göre döviz işlemleri üzerinden yurt dışına para kaçırmak isteyenlere % 40 oranında ceza getirildi. Elbette bu tarz bir işlemi tarif etmek kolay değil. Bu kararın tam olarak ne anlama geldiğini çözmeye çalışan birçok kişi dün beni telefonla aradı. Ben de daha önceki kararlardan farklı olarak, akıllarda soru işareti bırakan işlemlerin incelenmesi için idareye yetki verilmiş olduğunu söyledim. Yine de tedirginliği pek azaltamadım sanırım.

Ankara’dan bana gelen bir bilgi, AK Parti binasında gerçekleşen toplantının başka bir konu için gerçekleştiği ve bu sebeple Ekonomi Bakanı ile TCMB Başkanı’nın çağrıldığı şeklindeydi. Eğer bu doğruysa, dünkü toplantıya fazla bir anlam yükselemeden yola devam etmemiz gerekiyor.

Bu şartlar altında Dolar/TL’nin 4.50’yi tekrar zorlayacağı, tahvil faizlerininde % 18’e doğru tekrar yola çıkacağını söylemek yanlış olmaz. Zaten bu aşamada, başka alternatif çözüm kalmadı. En azından serbest piyasa kuralları çerçevesinde diyelim.

Dün açıklanan Mart Sanayi Üretim Rakamlarının beklenden az artmasına rağmen hala yıllık bazda güçlü duruşunu sürdürdüğünü gördük. Bu durum ilk çeyrek büyümesinin beklenden daha yüksek çıkacağını gösteriyor. Uzmanlar % 7’ye yakın bir rakamın çıkabileceğine işaret ediyorlar.

İlk çeyrek büyüme rakamlarının katma değer yaratıp yaratmadığını görmeden, bu konuda “temkinli iyimser” kalmaya devam edeceğim.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara