Sözel Müdahale Gücü

Dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan toplantı, uzun zamandır unutulan bir gerçeği tekrar ortaya çıkardı. “Ekonomi Yönetiminin sözel müdahale gücü”nü.

Dünyanın birçok ülkesinde Merkez Bankaları’nın ve Piyasaya yön veren kurumların ellerindeki enstrümanlar kadar, yaptıkları açıklamalarla da ekonomik parametreleri etkileme gücü bulunmaktadır. Bu sebeple atılan adımlar kadar, yapılan açıklamalar da yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilir.

Ekonomi Kurmaylarının Dolar/TL’deki sürekli yükseliş sebebiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığında bir araya geleceğinin açıklanmasıyla birlikte, döviz kurlarında zirve seviyelerinden sert bir gerileme yaşandı, hisse senetlerinde de yükseliş meydana geldi. Bunun sebebi şuydu: Birkaç günden beri bozulan piyasaların başıboş bırakılmadığı ve devletin bu durumu yakından takip ettiğinin anlaşılması.

“Yön başka, trend başka…”

Dün sabah saatlerinde 4.50 seviyesinde doğru emin adımlarla yükselen Dolar/TL’nin, Külliye’de bir toplantı yapılacağının açıklanmasıyla birlikte 4.30 seviyesinin altına gevşediği görüldü. Doğal olarak telefonum ardı ardına çalmaya başladı. Daha önce “daha nereye kadar yükselir” diye soranlar “daha nereye kadar düşer” diye sormaya karar vermişlerdi. Traji komik ama gerçek.

Belki de piyasalardaki dalgalanmaların asıl sebebi, yatırımcıların rasyonel beklentilerini çabucak değiştirebilmeleri. Bu sebeple, “trend” ile “yön” arası arasındaki farkı iyice açıklamak gerekiyor diye düşünüyorum.

Döviz Kurları dünkü gelişmelerle aşağıya doğru yönünü çevirse de, hala yükseliş trendinde olduğunun altını çizmek istiyorum. Yani yön kısa vadeli, trend ise uzun vadeli bir oluşumdur.

Buna göre döviz ödemesi ya da borcu olanların, döviz kurlarının aniden düştüğü bu gibi durumlarda akıllıca davranıp bir miktar alım yapmalarını tekrar hatırlatıyorum.

Son olarak, dünkü toplantının “sözel müdahale gücünü” tekrar hatırlatması sebebiyle olumlu bir gelişme olduğunu belirtmek istiyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara